Nízký důchod

Dotaz

18. 3. 2013
Nízký důchod

Dobrý den, prosím manželovi je 56 let, po roce 1990 4 roky pracoval v Německu. Po informaci na důdodové správě mu bylo řečeno, že tyto roky mu budou chybět, i když bude mít odpracováno minimálně 45 let včetně Německa, bude mít a to „když to dobře dopadne “ nárok pouze na kolem 3500 Kč důchodu? Je to správně? děkuji

Odpověď

Petr Gola 19.3.2013

Dobrý den,

 

výše důchodu závisí na dvou vstupních parametrech: na získané době pojištění a osobním vyměřovacím základu. Přičemž osobním vyměřovacím základem je průměrná mzda v současné hodnotě, kdy dřívější výdělky jsou přepočítány koeficientem.

 

V případě získání 41 let pojištění v Česku (Německo nepočítám, protože v případě splnění zákonných podmínek bude mít Váš manžel nárok na poměrný důchod z Německa) je důchod ve výši pouze 3 500 dosti nepravděpodobný, i při nízkých příjmech. Nevím, z jakých vstupních údajů byl tento důchod vypočten. Doporučuji Vám důkladně zkontrolovat dobu pojištění, jestli záznamy na OSSZ odpovídají skutečnosti. Některé doklady mohou chybět, např. některý zaměstnavatel nesplnil svoji oznamovací povinnost apod. Chybějící dobu pojištění je následně nutné na OSSZ vydokladovat. Nutné je pamatovat na to, že výši důchodu ovlivňují pouze příjmy, ze kterých bylo řádně odvedeno důchodové pojištění.

 

Jak vysoký důchod může Váš manžel očekávat Vám, však nejsem schopen říci, protože neznám přesný průběh pojištění Vašeho manžela a příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, v jednotlivých letech.

 

Základní podmínkou, aby občan měl nárok na důchod z jiné členské země EU, je, že byl důchodově pojištěn v dané zemi déle než jeden rok. Z příjmu v zahraničí je tedy nutné řádně odvádět důchodové pojištění. V tomto případě vznikne při splnění zákonných podmínek nárok na poměrný důchod z dané zemi. Pokud by Váš manžel uvedené zákonné podmínky splnil, tak by měl však z Německa nárok na poměrný důchod odpovídající 4 letům pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře