Nízký invalidní důchod

Dotaz

18. 11. 2013
Nízký invalidní důchod

Dobrý den mám dotaz na výši svého důchodu 3.stupně.V období 2001-2008 z toho od roku 2002 jsem byl na úp + 4 roky práce za minimalni mzdu důchod mám od roku 2009. Můj důchod činí 5560 kč měsíčně je to v pořádku taková částka a nebo mám zažádat o opětovný výpočet, protože takovy důchod 3.stupně se mi zda málo děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 19.11.2013

Dobrý den,

 

výše invalidního důchodu (prvního, druhého nebo třetího stupně) závisí, stejně jako u řádného starobního důchodu v Česku, na dvou parametrech: získané době pojištění (u invalidního důchodu se dopočítává) a příjmech, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění.

 

Váš invalidní důchod třetího stupně je sice podprůměrný, ale zdali je vypočítán správně nebo špatně, to Vám nejsem schopen říci, neboť neznám detailně Váš průběh pojištění (rok narození, získaná doba pojištění, příjem v jednotlivých letech apod.). Zaslané údaje nejsou dostačující pro přesné zhodnocení situace.

 

Jestliže jste však do roku 2009, kdy Vám byl přiznán invalidní důchod třetího stupně, odpracoval pouze 4 roky a pracoval přitom pouze za minimální mzdu, tak předpokládám, že je výpočet důchodu správný, neboť jste rovněž byl několik let na úřadu práce. Evidence na úřadu práce se do doby pojištění a vyloučené doby pojištění pro výpočet důchodu započítává pouze v omezeném rozsahu. Při delší evidenci na úřadu práce je tak nutné počítat s tím, že celková doba pojištění bude nižší a dojde „k rozmělnění“ osobního vyměřovacího základu.

 

Pro lepší názornost a orientaci uvedu, že když např. činí osobní vyměřovací základ 6 150 Kč a získá se 35 let pojištění, tak činí invalidní důchod třetího stupně dle výpočtu důchodu v roce 2013 částku 5 559 Kč měsíčně.

 

Dle zaslaných neúplných informací tedy osobně předpokládám, že ve Vašem případě došlo z důvodu delší doby evidence na úřadu práce k rozmělnění osobního vyměřovacího základu, který byl při výpočtu důchodu nižší než minimální mzda, a z tohoto důvodu je Váš invalidní důchod třetího stupně pouze 5 560 Kč. Ještě jednou uvádím, že neznám detailně Váš průběh pojištění, a proto při orientační odpovědi vycházím ze zaslaných neúplných podkladů.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře