Nižší důchod z důvodu předdůchodu

Dotaz

19. 5. 2013
Nižší důchod z důvodu předdůchodu

Dobrý den.Jsem ročník 1954,platím si penzijní připojištění a Investiční životní pojištění obojí od roku 2006.Kdybych šel příští rok do předdůchodu o kolik procent by se snížil důchod oproti klasickému.
Děkuji předem za brzkou odpověď.
S pozdravem
M. Černý

Odpověď

Petr Gola 20.5.2013

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1954, tak je Váš důchodový věk 63 let a 2 měsíce. Do předdůchodu lze při splnění zákonných podmínek odejít nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku (posuzuje se důchodový věk mužů). Do předdůchodu můžete tedy eventuelně odejít nejdříve při dosažení 58 let a 2 měsíců.

 

Nárok na předdůchod mají občané, kteří spoří na doplňkovém penzijním spoření nejméně 5 let. Tuto podmínku splňujete, bylo by však nutné převést penzijní připojištění na doplňkové penzijní spoření, což je jednoduchou administrativní záležitostí, bylo by nutné kontaktovat Vašeho poradce nebo se třeba dostavit na pobočku Vaší penzijní společnosti.

 

Abyste však mohl čerpat předdůchod, tak musíte mít na doplňkovém penzijním spoření dostatečné úspory. Investiční životní pojištění nemá na předdůchod vliv. Naspořené prostředky musí stačit k měsíční výplatě předdůchodu ve výši 30 % průměrné mzdy. Jestliže byste tedy chtěl pobírat předdůchod třeba 4 roky, tak byste musel mít na doplňkovém penzijním spoření našetřeno cca 374 400 Kč (4 roky x 12 měsíců x 7 800 Kč). Protože spoříte na penzijním připojištění od roku 2006, tak nevím, jak vysoké Vaše úspory jsou.

 

Jestliže byste měl dostatečné úspory, potom byste mohl předdůchod čerpat. O kolik byste měl nižší státní starobní důchod Vám nejsem schopen říci, protože neznám podrobné údaje. Každý případ je individuální a rozdíly mohou být značné. Záleželo by na mnoha okolnostech – Vaší získané době pojištění, Vašich příjmech, zdali byste během předdůchodu pracoval či nikoliv, kdy skutečně byste do předdůchodu odešel a další. Výpočet důchodu je poměrně složitou záležitostí. Nicméně by pokles státního starobního důchodu při čerpání předdůchodu  byl znatelně nižší než zvolení předčasného důchodu. Doba předdůchodu se totiž hodnotí jako vyloučená doba, takže nedojde při výpočtu důchodu „k rozmělnění“ osobního vyměřovacího základu (průměrné mzdy v současné hodnotě).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře