Obnova vdovského důchodu

Dotaz

27. 4. 2014
Obnova vdovského důchodu

Dobrý den,ovdověla jsem 21.5.2002,dva roky jsem pobírala vdovský důchod,protože nejmladší syn studoval.Mám dva dospělé syny.Budu mít někdy nárok na obnovení důchodu? Jsem narozená 19.1.1958. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 28.4.2014

Dobrý den,

 

standardně ze zákona je vdovský důchod vyplácen po dobu jednoho roku, následně pouze při splnění některé ze zákonných podmínek. Protože jste pečovala o nezaopatřeného syna, tak Vám nárok na vdovský důchod náležel i po uplynutí jednoho roku. Jakmile syn ukončil studium, tak Vám nárok na vdovský důchod zanikl.

 

Nárok na vdovský důchod je možné obnovit, jestliže dojde ke splnění některé ze zákonných podmínek pro pokračování vdovského důchodu v zákonné lhůtě. Ve Vašem případě byla obnovovací lhůta pětiletá. Aby se Vám nárok na vdovský důchod obnovil, tak bylo nutné, aby jste do pěti let ode dne zániku vdovského důchodu splnila některou ze zákonných podmínek. Pokud k této situaci nedošlo, tak vdovský důchod nemůže být obnoven.

 

Zákonnými podmínkami ve Vašem případě bylo: péče o nezaopatřené dítě, péče o dítě závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV, péče o Vaše rodiče nebo rodiče zemřelého závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV, invalidita ve III. stupni nebo dosažení požadovaného věku. Dle právní úpravy účinné do konce roku 2009, která se na Vás vztahovala, byste musela dosáhnout v pětileté lhůtě věku 55 let.

 

Podle zaslaných podmínek jste nejčastější podmínku – dosažení požadovaného věku v pětileté obnovovací lhůtě nesplnila. Věku 55 let jste dosáhla v roce 2013, přičemž píšete, že nárok na vdovský důchod Vám zanikl v roce 2004.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře