Obnova vdovského důchodu

Dotaz

9. 5. 2014
Obnova vdovského důchodu

Manzel zemrel 19.10.2014.Budu mit narok na obnovu vdovskeho duchodu.Narodila jsem se 11.10.1960.Dekuji za odpoved.

Odpověď

Petr Gola 9.5.2014

Dobrý den,

 

u data úmrtí manžela jste se nedopatřením uklepla (říjen 2014 teprve bude), protože nevím, kdy přesně Váš manžel zemřel a kdy jste přestala pobírat vdovský důchod, tak Vám nemohu přesně odpovědět na Vaši otázku.

 

Zkusím Vaší otázku zodpovědět v obecné rovině. Standardně je vdovský důchod pobírán pouze jeden rok a následně pouze, když je splněna některá ze zákonných podmínek. Když není žádná ze zákonných podmínek splněna, tak nárok na výplatu vdovského důchodu po roce zaniká. Jestliže dojde ke splnění některé zákonné podmínky v obnovovací lhůtě, tak se nárok na vdovský důchod obnoví. O obnovu vdovského důchodu je nutné si písemně zažádat.

 

Pro nároky vzniklé před rokem 2012 platí pětiletá obnovovací lhůta, pro nároky od roku 2012 platí již pouze dvouletá obnovovací lhůta. Důvody pro obnovu vdovského důchodu, pokud jsou splněny v zákonné obnovovací lhůtě jsou: péče o nezaopatřené dítě, péče o  závislé dítě na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), péče o své rodiče nebo rodiče zemřelého manžela či zemřelé manžely, který žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), invalidita ve třetím stupni nebo dosažení věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosáhla svého důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře