Obnova vdovského důchodu

Dotaz

13. 2. 2015
Obnova vdovského důchodu

Dobry den.Manžel narozený 16 9 1955 a zemřel 16 6 2010.Ja jsem narozená 24 12 58.Vychovali jsme 2 děti.mám dotaz.Mám nárok na obnovení vdovského důchodu. Děkuji

Odpověď

Petr Gola 13.2.2015

Dobrý den,

 

vdovský důchod se pobírá standardně pouze jeden rok. Po uplynutí jednoho roku pouze, když je splněna některá ze zákonných podmínek. Vdova má nárok po uplynutí jednoho roku na vdovský důchod, když:

  • pečuje o nezaopatřené dítě,
  • pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela či zemřelé manželky, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • je invalidní ve třetím stupni, nebo
  • dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosáhla svého důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší.

Když není některá z těchto zákonných podmínek splněna, tak nárok na vdovský důchod zaniká.

 

Jestliže dojde ke splnění některé z výše uvedených zákonných podmínek v obnovovací lhůtě, tak se na základě vlastní písemné žádosti vdovský důchod obnoví. Ve Vašem případě platí 5letá obnovovací lhůta po odnětí vdovského důchodu.

 

Nyní se zaměřím na poslední bod, věkovou podmínku. Důchodový věk muže narozeného v roce 1958 je 63 let a 10 měsíců, ponížený o 4 roky činí 59 let a 10 měsíců. Váš řádný důchodový věk je 61 let a 2 měsíců. Ponížený důchodový věk muže je pro Vás výhodnější. Jestliže dosáhnete v obnovovací lhůtě věku 59 let a 10 měsíců, tak se Vám nárok na vdovský důchod obnoví.

 

Nevím, kdy Vám skončila doba pobírání vdovského důchodu, jestli jste ho pobírala pouze rok nebo následně byla některá ze zákonných podmínek např. po dobu roku nebo dvou splněna a teprve potom Vám byl vdovský důchod odňat.

 

Když byste dosáhla věku 59 let a 10 měsíců do 5 let od odnětí vdovského důchodu, potom byste splnila věkovou podmínku a na základě vlastní písemné žádosti by se Vám vdovský důchod obnovil při dosažení daného věku. Při splnění některé jiné zákonné podmínky v obnovovací lhůtě by se Vám rovněž vdovský důchod obnovil.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře