Obnova vdovského důchodu

Dotaz

26. 8. 2015
Obnova vdovského důchodu

Dobrý den,
můj manžel zemřel 25.12.2011, jeden rok jsem pobírala vdovský důchod. Mám dvě děti, již dospělé. Narodila jsem se 26.2.1961. Zajímalo by mě zda budu mít nárok na obnovení vdovského důchodu když dosáhnu v roce 2016 věku 55 let, nebo až když půjdu do důchodu. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 26.8.2015

Dobrý den,

 

vdovský důchod se pobírá standardně pouze jeden rok. Po uplynutí jednoho roku má na vdovský důchod nárok vdova, která:

  • pečuje o nezaopatřené dítě,
  • pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela či zemřelé manželky, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • je invalidní ve třetím stupni, nebo
  • dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosáhla svého důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší.

 

Pro nároky vzniklé do konce roku 2009 stačilo v posledním bodě dosáhnout 55 let (u žen) nebo 58 let (u mužů). Od roku 2010 je již legislativní úprava přísnější.

 

Jestliže není některá z výše uvedených zákonných podmínek splněna, tak se již vdovský důchod nepobírá. Vdovský důchod je však možné na základě vlastní žádosti obnovit, když je některá z výše uvedených zákonných podmínek splněna v obnovovací lhůtě. V současné době je obnovovací lhůta dvouletá, pro nároky vzniklé do konce roku 2011 je však obnovovací lhůta pětiletá.

 

Nyní rozeberu poslední věkovou podmínku. Důchodový věk muže narozeného v roce 1961 je 64 let a 4 měsíce. Tento věk ponížený o 4 roky je 60 let a 4 měsíce. Váš vlastní důchodový věk je 62 let a 8 měsíců. Pro případnou obnovu vdovského důchodu je tedy rozhodující věk 60 let a 4 měsíce. Požadovaného věku dosáhnete tedy až v roce 2021, nedosáhnete ho tedy v obnovovací lhůtě.

 

Aby Vám byl tedy vdovský důchod obnoven, tak byste musela v obnovovací lhůtě splnit některou z výše uvedených zákonných podmínek a o vdovský důchod si písemně zažádat na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře