Odchod do důchodu

Dotaz

1. 5. 2013
Odchod do důchodu

Dobrý den,dle tabulek mám mít odchod do důchodu 23.8.2015.Jsem povoláním učitel.Ve školství jsem od roku 1976. Vzhledem k zdravotním problémům uvažuji o odchodu do důchodu o rok dříve.Chtěl bych přibližně vědět o kolik by se mi snížíl důchod a kdy by bylo nejlépe do předčasného důchodu odejít, abych se dostal do krácené procentní výměry 3,6 procent. Nevím totiž, jak by se mi započítali letní prázdniny. Děkuji za odpověď L.Mladý

Odpověď

Petr Gola 2.5.2013

Dobrý den,

 

aby se Vám procentní výměra důchodu krátila o 3,6 %, tak musíte do předčasného důchodu odejít v rozmezí 270 až 360 dní před dosažením řádného důchodového věku. Bylo by vhodné tedy pracovat do konce srpna 2014. Jestliže budete v pracovním poměru, bude Vám tedy trvat pracovní smlouva i do konce srpna 2015, potom se Vám budou prázdniny standardně započítávat do doby pojištění, protože budete i v červenci a srpnu zaměstnancem.

 

Protož jste starší 55 let, potom může být pro Vás řešením i evidence na úřadu práce, kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců. Píšete, že máte zdravotní problémy, při evidenci na úřadu práce po dobu 11 měsíců, byste mohl skončit v zaměstnání ještě o něco dříve. Teprve po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti byste odešel do předčasného důchodu. Samozřejmě při této variantě by se mohlo stát, že byste byl zaměstnán někde jinde.

 

Výsledný důchod bude nižší více než o 3,6 %. Krácení se provádí z celého výpočtového základu a současně dřívějším odchodem do předčasného důchodu získáte o jeden rok nižší dobu pojištění. Pro orientaci uvádím, že při průměrném příjmu za odpracované roky v současné hodnotě ve výši 25 000 Kč a získání 40 let pojištění a odchodu do předčasného důchodu o 360 dní dříve by byl výsledný důchod 10 827 Kč. Při odchodu do řádného důchodu a průměrné mzdě 25 000 Kč a získání 41 let by byl měsíční důchod 11 595 Kč. V tomto ukázkovém příkladu je předčasný důchod nižší o 6,6 %.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře