Odchod do důchodu

Dotaz

2. 6. 2013
Odchod do důchodu

Dobrý den.je mi 58let musela jsem ukončit pracovní poměr okamžitou výpovědí protože majitel dlouho době neplatil. Mám dva roky do důchodu částečný invalidní důchod. A hlavně mám mamku 88let a musím se o ní starat je možné místo abych hledala práci se mohla starat o ní? Kdybych šla do zaměstnání musela bych najít pečovatelku….
Děkuji za radu K.N.

Odpověď

Petr Gola 3.6.2013

Dobrý den,

 

jestliže máte nyní 58 let, tak jste buď ročník narození 1955 nebo 1954. Protože neznám přesný datum Vašeho narození a počet dětí, které jste vychovala, potom neznám Váš řádný důchodový věk. Píšete však, že Vám chybí dva roky do řádného důchodu.

 

Jestliže nemůže již pracovat, protože se musíte starat o maminku, potom stojí za zváženou, zdali neodejít do předčasného důchodu. Do předčasného důchodu lze totiž odejít již tři roky před dosažením řádného důchodového věku.

 

Nevím, jak vysokou máte podporu v nezaměstnanosti, protože jste starší 55 let, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po 11 měsíců. V případě, že byste nejdříve pobírala po dobu 11 měsíců podporu v nezaměstnanosti a následně teprve odešla do předčasného důchodu, tak by bylo krácení za předčasnost nižší, protože u předčasného důchodu platí, že čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení. Současně byste získala pravděpodobně další rok pojištění, což rovněž výrazně ovlivňuje výši důchodu. Doba pobírání podpory v nezaměstnanosti se totiž započítává do doby pojištění pro výpočet důchodu. Někteří občanů v důsledku nízké podpory v nezaměstnanosti volí dřívější odchod do předčasného důchodu, neboť mají předčasný důchod vyšší než podporu v nezaměstnanosti. Z delšího hlediska je však výhodnější nejdříve vyčerpat podporu v nezaměstnanosti a teprve poté odejít do předčasného důchodu.

 

Jenom na doplnění uvedu, že krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní. Proto je třeba rozdíl, zdali odejdete do předčasného důchodu např. 730 dní před dosažením řádného důchodového věku (přesně 2 roky) nebo 720 dní před dosažením řádného důchodového věku. U druhé varianty je nižší krácení.

 

Rozhodně bych si ve Vašem případě zažádal rovněž o příspěvek na péči. V Česku se rozlišují čtyři stupně závislosti: závislost prvního stupně (lehká závislost), závislost druhého stupně (středně těžká závislost), závislost třetího stupně (těžká závislost) a závislost čtvrtého stupně (úplná závislost). Čím vyšší závislost, tím vyšší příspěvek, u občanů starších 18 let se pohybuje výše příspěvku od 800 Kč po 12 000 Kč měsíčně.

 

Příspěvek na péči by dostávala Vaše maminky, aby si mohla hradit pomoc jiné osoby (Vás). O příspěvek na péči je nutné si zažádat na úřadu práce, posudkový lékař bude následně muset posoudit zdravotní stav Vaší maminky.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře