Odchod do předčasného důchodu

Dotaz

9. 4. 2013
Odchod do předčasného důchodu

DOBRÝ DEN. POTŘEBOVALA BYCH PORADIT. V ČERVENCI MI BUDE 57 LET, MĚLA JSEM 4 DĚTI A PRACUJI JIŽ OD 15 LET. V SOUČASNÉ DOBĚ JSEM OD ÚNORA 2013 NA ÚŘADU PRÁCE A CHYSTÁM SE S OHLEDEM NA ZDRAVOTNÍ STAV DO PŘEDČASNÉHO DŮCHODU.PORAĎTE MI, PROSÍM, K JAKÉMU DATU ODEJÍT DO PŘEDČASNÉHO DŮCHODU A O JAKÉ PROCENTNÍ KRÁCENÍ SE BUDE JEDNAT.
DĚKUJI VÁM. ČERMÁKOVÁ JARMILA

Odpověď

Petr Gola 9.4.2013

Dobrý den,

 

protože budete mít v červenci 57 let, tak jste ročník narození 1956 a Váš důchodový věk (při vychováví 4 dětí) je 59 let. Do řádného důchodu budete tedy moci odejít v červenci 2015.

 

Do předčasného důchodu lze odejít nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku. Tato podmínka je již ve Vašem případě splněna. Proto můžete již kdykoliv odejít do předčasného důchodu. Při odchodu do předčasného důchodu je však vhodné pamatovat na to, že čím dříve do předčasného důchodu odejdete, tím vyšší krácení za předčasnost.

 

Protože jste starší 55 let tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti v délce 11 měsíců, tedy do konce roku 2013. Tato doba se Vám přitom započítává do doby pojištění pro výpočet důchodu. Proto Vám doporučuji vyčerpat v plném rozsahu pobírání podpory v nezaměstnanosti a teprve následně odejít do předčasného důhcodu. Budete mít nižší krácení, které se provádí za každých 90 dní předčasnosti, a současně získáte delší dobu pojištění pro výpočet důchodu.

 

Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Je tedy rozdíl, zdali odejdete do předčasného důchodu do důchodu 540 dní před dosažením důchodového věku nebo 541 dní před dosažením důchodového věku. Po skončení podpory v nezaměstnanosti si tedy zažádejde o předčasný důchod, termín však zvolte s přihlédnutím ke krácení za každých 90 dní. Termín zvolte tak (neznám přesný den Vašeho narození), aby bylo krácení nižší. Např. krácení za předčasnost 631 – 720 dní činí 8,4 %, za 541 – 630 dní činí 7,2 %, za předčasnost 451 – 540 dní 6,0 %, za předčasnost 361 – 450 dní 4,8 %.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře