Odchod do předčasného důchodu

Dotaz

25. 4. 2013
Odchod do předčasného důchodu

Dobrý den.14.9.2013 budu mít 60 let.Mám ČID 1 stupně,jsem na Pú,naposledy jsem pracoval před rokem a to 3.měsíce .Práci není možné sehnat tak bych se zeptal jak je to s předčasným odchodem do důchodu, zda se to vyplatí nebo ne.Děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 25.4.2013

Dobrý den,

 

protože jste narozen v roce 1953, tak Váš důchodový věk je 63 let. Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, tedy v 60 letech, které budete mít, jak píšete 14. 9. 2013. Protože pobíráte invalidní důchod prvního stupně, tak budete mít pravděpodobně předčasný důchod vyšší než invalidní důchod. Jak vysoký Vám však nejsem schopen říci, neboť záleží na přesném průběhu pojištění.

 

Zdali odejít nebo neodejít do předčasného důchodu, je invidividuální záležitostí. Nedá se obecně říci, zdali je to správná volba či nikoliv. Při odchodu do předčasného důchodu však počítateje s krácením. Předčasný důchod se krátí za každých 90 dní předčasnosti.

 

Výše procentní výměry starobního důchodu se krátí za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne, od kterého se přiznává starobní důchod, do dosažení důchodového věku o:

  • 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů
  • 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne
  • 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne

 

Čím dříve do předčasného důchodu odejdete, tím vyšší krácení budete mít, na to je dobré pamatovat. Jestli Vám však mohu doporučit, tak neodcházejte do předčasného důchodu přesně o 3 roky dříve (tedy o 1 095 dní dříve, 365 dní x 3 roky), v tomto případě je krácení důchodu 15,9 %. Raději odchod do předčasného důchodu odložte a odejděte nejdříve do předčasného důchodu o 1 080 dní před řádným důchodovým věkem, v tomto případě činí krácení důchodu totiž 14,4 %. Pozdější odchod do důchodu o několik dní bude znamenat vyšší předčasný důchod kvůli nižšímu krácení.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře