Odchod do předdůchodu

Dotaz

9. 8. 2013
Odchod do předdůchodu

Dobrý den, chci se zeptat kdy můžu odejít do předdůchodu, podmínkám rozumím, jsem nar. 2.3.1956 a mám 2 děti. Taky nevím, kde mám požádat, děkuji za odpoved a zdravím.

Odpověď

Petr Gola 12.8.2013

Dobrý den,

 

jestliže splňujete zákonné podmínky pro čerpání předdůchodu, kterými jsou: měsíční splátka penze bude činit alespoň 30 % průměrné mzdy vyhlašované MPSV a smlouva Vám trvá nejméně 60 měsíců, potom si můžete zažádat u své penzijní společnosti o výplatu předdůchodu.

 

Jenom na doplnění uvedu, že předdůchod je možné čerpat pouze z doplňkového penzijního spoření. V případě, že máte ještě penzijní připojištění, potom je nejdříve nutné převést penzijní připojištění na doplňkové penzijní spoření. Do povinné spořící doby 60 měsíců se započítává doba spoření v penzijním připojištění.

 

Předdůchod je možné čerpat nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku. U žen se však počítá důchodový věk mužů daného roku narození.

 

Protože jste narozená v roce 1956 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk 60 let a 4 měsíce. Pro účely možnosti čerpání předdůchodu se však vychází z důchodového věku mužů, který u mužů narozených v roce 1956 činí 63 let a 6 měsíců.

 

Při splnění zákonných podmínek (dostatečných vlastních úsporách na doplňkovém penzijním spoření) můžete do předdůchodu odejít nejdříve v 58 letech a 6 měsících (od důchodového věku mužů se odečetlo 5 let).

 

Veškeré záležitosti ohledně předdůchodu budete vyřizovat u své penzijní společnosti, kde máte sjednanou smlouvu o doplňkovém penzijním spoření.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře