Odchod do předdůchodu

Dotaz

11. 3. 2014
Odchod do předdůchodu

Dobrý den, manžel by měl jít do důchodu za necelé 3 roky. V práci se neustále řeší, že jejich pobočku asi zruší, ale jisté to není. Četla jsem že předdůchod se musí pobírat minimálně 2 roky, je to tak? Pokud by při zrušení jejich pobočky měl do důchodu méně než 2 roky nemohl by tedy předdůchod pobírat? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 11.3.2014

Dobrý den,

 

předdůchod je vyplácen z doplňkového penzijního spoření (III. pilíře). Předdůchod tedy nevyplácí stát, ale čerpají se vlastní naspořené finanční prostředky v doplňkovém penzijním spoření. Výhodou oproti odchodu do předčasného důchodu je skutečnost, že při výpočtu státního starobního důchodu následně nedochází ke krácení jako v případě předčasného důchodu. Při zvolení předdůchodu je tak státní důchod vyšší.

 

Do předdůchodu je možné odejít nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku (posuzuje se vždy důchodový věk muže daného ročníku narození). Nejméně je však možné čerpat předdůchod po dobu dvou let, část z dvouleté doby může připadnou až na starobní důchod.

 

Pro možnost čerpání předdůchodu je nutné, aby smlouva o doplňkovém penzijním spoření trvala nejméně 60 měsíců a naspořené peníze stačily k měsíční penzi ve výši 30 % průměrné mzdy dle MPSV, což je přibližně 7 500 Kč. Např. při čerpání předdůchodu po dobu dvou let je nutné mít našetřeno cca 180 tisíc Kč na doplňkovém penzijním spoření.

 

Jestli by Váš manžel chtěl čerpat předdůchod a měl uzavřeno penzijní připojištění, tak by musel nejdříve penzijní připojištění u své penzijní společnosti „převést“ na doplňkové penzijní spoření, jedná se o jednoduchou administrativní záležitost a doba spoření na penzijním připojištění se započítává do potřebné lhůty 60 měsíců.

 

Když Váš manžel splňuje výše uvedené podmínky, tak nemá s čerpáním předdůchodu problém, záleží na jeho rozhodnutí. Pro možnost čerpání předdůchodu je nutné kontaktovat penzijní společnost, kde je uzavřena smlouva.

 

Na doplnění uvedu, že do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Občané starší 55 let mají nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců, před odchodem do státního důchodu je vhodné nejdříve vyčerpat dobu pobírání podpory v nezaměstnanosti, neboť se zvýší pojistná doba ovlivňující výši důchodu. Nejdříve je tedy vhodné vyčerpat podporu v nezaměstnanosti a teprve poté případně odejít do předčasného důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře