Odchod do předdůchodu

Dotaz

14. 3. 2015
Odchod do předdůchodu

Dobrý den jsem ročník 1962 kdybych mohla jít do předdůchodu

Odpověď

Petr Gola 14.3.2015

Dobrý den,

 

do předdůchodu je možné odejít nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku, přičemž se posuzuje důchodový věk mužů daného ročníku narození. Ženy tak v praxi mohou do předdůchodu odejít později než muži.

 

Důchodový věk muže narozené v roce 1962 je 64 let a 6 měsíců. Do předdůchodu můžete nejdříve odejít v 59 letech a 6 měsících.

 

Při předdůchodu jsou čerpány vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření. Předdůchod tedy nevyplácí stát, ale čerpají se vlastní úspory. Předdůchod se musí vyplácet nejméně 2 roky a měsíční částka předdůchodu musí činit nejméně 30 % průměrné mzdy, tedy cca 7 500 Kč. Např. na výplatu předdůchodu po dobu 2 let je tak nutné mít naspořeno v doplňkovém penzijním spoření cca 180 000 Kč.

 

Předdůchod je možné čerpat pouze z doplňkového penzijního spoření. Občané mající uzavřeno penzijní připojištění musí tedy svoji smlouvu u penzijní společnosti převést na doplňkové penzijní spoření. Doba spoření v penzijním připojištění se přitom započítává do minimální doby spoření 60 měsíců, po kterou musí smlouva trvat pro čerpání předdůchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře