Odchod z ÚP do předčasného důchodu

Dotaz

2. 11. 2014
Odchod z ÚP do předčasného důchodu

Dobrý den,mám dotaz jsem evidována na ÚP v listopadu mi končí podpora a od prosince mám přiznaný předčasný důchod.Paní na ÚP se mě ptala jestli chci být i v důchodu evidována na ÚP, chtěla bych vědět jaký to má smysl paní mi to neuměla vysvětlit děkuji

Odpověď

Petr Gola 3.11.2014

Dobrý den,

 

poživatelé starobního důchodu (řádného nebo předčasného) nemohou pobírat podporu v nezaměstnanosti, neboť jsou od státu již finančně zajištěni prostřednictím starobního důchodu. Podporu v nezaměstnanosti jste již i vyčerpala před odchodem do předčasného důchodu. Poněvadž budete pobírat již předčasný důchod, tak osobně nevidím důvod, proč být v evidenci. Předčasný důchod je trvale krácený a nepřepočítává se při dosažení řádného důchodového věku, výdělečná činnosti v předčasném důchodu je omezena.

 

Pokud byste měla v předčasném důchodu příjem podléhající odvodu na sociálním pojištění, tak byste musela tuto skutečnost oznámit na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení). Během této doby by Vám byl předčasný důchod pozastaven. Výplata důchodu by Vám zase začala chodit na účet po skončení výdělečné činnosti, ze které byste odváděla sociální pojištění. Za každých odpracovaných 90 dní by se Vám následně snížilo krácení u předčasného důchodu.

 

Pro předčasného důchodce přichází do úvahy jako forma přivýdělku práce na základě dohody o provedení práce s měsíční odměnou 10 tisíc Kč a méně. Z měsíční odměny 10 000 Kč a méně se z dohody o provedení práce neplatí sociální ani zdravotní pojištění.

 

Po dosažení řádného důchodového věku již nejsou žádné limity ani omezení. V řádném důchodovém věku je možné mít libovolný příjem a pracovat na základě jakéhokoliv pracovního úvazku, tedy i na smlouvu na dobu neurčitou.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře