Odejít do předčasného důchodu?

Dotaz

19. 9. 2014
Odejít do předčasného důchodu?

Dobrý den,vychovala jsem tři děti a odchod do starobního důchodu mám v r.2019.Od dubna r.2013 jsen v evidenci na ÚP a zřejmě budu,protože mě nikdo v tom věku 55 let nechce zaměstnat.Ráda bych šla o tři roky dřív do důchodu a to z důvodů finančního.Chtěla jsem se zeptat zda se to vyplatí.
S pozdravem.

Odpověď

Petr Gola 19.9.2014

Dobrý den,

 

při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s krácením za předčasnost. Předčasný důchod je vždy nižší než řádný důchod. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím je krácení vyšší a předčasný důchod oproti řádnému důchodu nižší. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti.

 

Z finančního hlediska je samozřejmě nejlepší odejít vždy až do řádného důchodu. V některých životních situacích však může být řešením předčasný důchod. Dle zaslaných informací může být i pro Vás předčasný důchod řešením. Jestliže se Vám nepodaří do dosažení věku pro odchod do předčasného důchodu najít práci, potom je lepší odejít do předčasného důchodu a mít jistý vlastní pravidelný příjem.

 

S ohledem na měsíční výši důchodu by bylo samozřejmě ideální, kdyby se Vám podařilo najít práci a odešla jste tedy až do řádného důchodu. Pokud to však nebude možné, potom je předčasný důchod vhodnou volbou. Do předčasného důchodu je možné odejít 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Protože se však krácení u předčasného důchodu provádí za každých 90 dní, tak Vám doporučuji případně odejít do předčasného důchodu až 1 080 dní před dosažením řádného důchodového věku, nikoliv tedy přesně 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Pozdější odchod do důchodu o pár dní má v tomto případě dopad na nižší krácení za předčasnost.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře