Odejít do předčasného důchodu?

Dotaz

26. 4. 2014
Odejít do předčasného důchodu?

Dobrý den,
chtěla bych odejít do předčasného důchodu. Jsem narozena v roce 1957. Je to dobré rozhodnutí, nebo bude lepší ještě počkat? Před dvěma lety mi zemřel manžel narozen v roce 1950. Rok jsem pobírala vdovský důchod. Budu mít ještě nárok na jeho opětovné získání při pobírání předčasného důchodu? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 26.4.2014

Dobrý den,

 

důchodový věk žen narozených v roce 1957 závisí na počtu vychovaných dětí. Protože nevím, kolik jste vychovala dětí, tak je v tabulce uveden důchodový věk žen narozených v roce 1957 dle počtu vychovaných dětí. Důchodový věk se může pohybovat od 58 let až do 63 let a 8 měsíců.

Rok narození

Ženy dle počtu dětí

0 dětí

 1 dítě

2 děti

3 a 4 dětí

5 dětí a více

1957

63r+8m

62r+2m

60r+8m

59r+4m

58r

 

Do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku.

 

Zdali odejít do předčasného důchodu či nikoliv, je zcela individuální otázka. Nelze paušálně říci, že je předčasný důchod špatný nebo že je předčasný důchod dobrý. Záleží na konkrétní životní situaci každého občana. Pro někoho je odchod do předčasného důchodu správnou volnou, pro jiného nikoliv.

 

Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s nižším měsíčním důchodem, který se nebude dosažením řádného důchodového věku přepočítávat. Krácení se provádí za každých 90 dní, čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení důchodu. Pro občany, které práce již příliš zmáhá, mají zdravotní problémy nebo jsou v předdůchodovém věku bez práce může být předčasný důchod řešením jejich situace. Kdo však může pracovat a práci zvládá, ten by měl z finančních důvodů odejít až do řádného důchodu. Finanční rozdíl mezi řádným důchodem a předčasným důchodem je mnohdy vyšší než by někteří občané čekali. Protože neznám ve Vašem případě potřebné údaje, tak Vám nemohu provést orientační výpočty.

 

Vdovský důchod se standardně pobírá pouze jeden rok, následně pouze když je splněna některá ze zákonných podmínek. Protože po uplynutí jednoho roku nebyla ve Vašem případě splněna žádná ze zákonných podmínek, tak Vám nárok na vdovský důchod zanikl.

 

Vdovský důchod je možné obnovit, když je některá ze zákonných podmínek splněna v obnovovací lhůtě. Na nároky vzniklé v roce 2012 se používá dvouletá lhůta, pro dřívější nároky (v roce 2011 a dříve) se používá dřívější pětiletá lhůta. Nevím, zdali Vám byl vdovský důchod přiznán v roce 2011 či v roce 2012.

 

Zákonnými podmínkami pro obnovu vdovského důchodu jsou:

  • péče o nezaopatřené dítě
  • péče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
  • péče o Vaše rodiče nebo rodiče zemřelého manžela či zemřelé manželky, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
  • invalidita ve třetím stupni
  • dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosáhla svého důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší, pro úplnost dodávám, že důchodový věk muže narozené v roce 1957 činí  63 let a 8 měsíců

 

O obnovu vdovského důchodu je potřeba si písemně zažádat na místně příslušné OSSZ, automaticky se vdovský důchod neobnovuje.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře