Odstupné a doba pojištění

Dotaz

5. 2. 2013
Odstupné a doba pojištění

Dobrý den, od zaměstnavatele jsem dostala odstupné, takže po dobu x-násobku platu, přihlášená na úřadu práce, nebudu brát podporu v nezaměstnanosti. Můj dotaz zní, počítá se doba čerpání odstupného do doby důchodového pojištění, případně, jak je to se započítaváním doby pojištění pro výpočet důchodu v tomto období? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 6.2.2013

Dobrý den,

evidence na úřadu práce patří mezi tvz. náhradní doby pojištění. Během náhradní doby pojištění sice není příjem, ze kterého by se odvádělo důchodové pojištění, a přesto se při splnění zákonných podmínek započítává tato doba do doby pojištění pro důchodové účely.

Evidence na úřadu práce se hodnotí do doby pojištění v omezeném rozsahu, a to od ledna 1996, do tohoto data se hodnotí evidence na úřadu práce v plném rozsahu. Dle současné právní úpravy se vždy započítává doby, kdy je vyplácena podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci. Doba, kdy není podpora v nezaměstnanosti vyplácena, se započítává v rozsahu nejvíce tří let.

Přičemž platí, že doba tří let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod a platí, že doba před dosažením 55 let se započítává nejvýše v rozsahu jednoho roku. Doba pojištění na úřadu práce získaná od 1. ledna 2010 se hodnotí pro nárok na důchod z 80 %, stejně tak z 80 % se hodnotí do doby pojištění.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře