OSVČ a důchod

Dotaz

7. 9. 2015
OSVČ a důchod

Dobrý den,

manžel je OSVČ a v březnu 2016 má nárok na starobní důchod ,ale chce pracovat dál.
Může pobírat důchod a pracovat dál. Jak je to s placením sociálního a zdravotního? Kolik si může vydělat ? Může dál uplatňovat výdaje paušálem?

Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 7.9.2015

Dobrý den,

 

v řádném důchodovém věku nejsou žádná omezení ohledně výkonu samostatné výdělečné činnosti. Omezení se týkají pouze podnikání v předčasném důchodu. Jestliže Váš manžel odejde do řádného starobního důchodu, tedy při dosažení řádného důchodového věku, potom není nijak limitován a může mít libovolně vysoké příjmy.

 

I při výkonu samostatné výdělečné činnosti je potřeba ve standardních termínech doručit na finanční úřad daňové přiznání, přehled o příjmech a výdajích na OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) a přehled o příjmech a výdajích na příslušnou zdravotní pojišťovnu. Pro stanovení hrubého zisku je možné stanovit výdaje paušálem, které se liší dle vykonávané činnosti.

 

Pro účely samostatné výdělečné činnosti je podnikání v důchodu považována za vedlejší zdroj příjmů. Při výpočtu sociálního pojištění a zdravotního pojištění nemusí být tedy dodržen minimální vyměřovací základ jako je tomu při hlavní činnosti. Tato výhoda se projeví pouze při nižším hrubém zisku. Při vyšším zisku můžeme zjednodušeně říci, že není mezi podnikáním v produktivním věku a podnikáním v důchodu rozdíl.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře