OSVČ a II. pilíř

Dotaz

OSVČ a II. pilíř

Dobrý den

mám následující dotaz ohledně 2.pilíře. Jsem účastníkem 2.pilíře. Do této doby jsem byl v zaměstnanneckém poměru. Od příštího měsíce skončím v zaměstnanenckém poměru a začnu se živit jako OSVČ s nepravidelným příjmem. Jaká pravidla platí pro odvody do 2. pilíře?

Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 20.3.2014

Dobrý den,

 

OSVČ, které vstoupily do II. pilíře, odvádí na důchodovém spoření (II. pilíř) 5 % z vyměřovacího základu a 26,2 % z vyměřovacího základu odvádí na důchodovém pojištění (I. pilíř).

 

Při hlavní samostatné výdělečné činnosti musí OSVČ odvádět povinně měsíční  zálohy na důchodovém pojištění, a to vždy do 20. dne následujícího měsíce. Dle dosaženého hrubého zisku za příslušný rok se vypočítá důchodové pojištění za celý rok. Od vypočteného důchodového pojištění se odečtou zaplacené zálohy a vznikne přeplatek nebo nedoplatek na důchodovém pojištění. Nedoplatek je nutné uhradit do 8 dní po odevzdání „Přehledu o příjmech a výdajích za daný rok“.

 

Za rok 2014 je nutné odevzdat „Přehled o příjmech a výdajích“ do 2. května 2015 na místně příslušné OSSZ. Za rok 2014 se odvádí na důchodovém pojištění při vstupu do II. pilíře 26,2 % z vyměřovacího základu. U OSVČ je vyměřovacím základem polovina daňového základu. V případě, že je skutečný vyměřovací základ nižší než minimální vyměřovací základ, potom musí být důchodové pojištění vypočteno z minimálního vyměřovacího základu.

 

OSVČ, které vstoupily do II. pilíře, musí do termínu pro podání daňového přiznání (do 1. dubna následujícího roku) doručit na finanční úřad „Pojistné přiznání“, které je přílohou daňového přiznání. Důchodové spoření (II. pilíř) za celý rok se vypočítá dle dosaženého zisku za celý rok, během roku není povinnost platit zálohy, je však možné mít převoditelný přeplatek až 100 tisíc Kč. Částka důchodového spoření (II. pilíře) za celý rok následně činí 5 % z vyměřovacího základu.

 

Vyměřovací základ pro výpočet důchodového spoření (II. pilíř) a důchodového pojištění (I. pilíř) je vždy shodný.

 

V případě, že daňové přiznání zpracovává daňový poradce, potom se lhůta prodlužuje o tři měsíce. „Přehled o příjmech a výdajích“ za daný rok je nutné doručit do 1. 8. a daňové přiznání do 1. 7. Vždy je potřeba uvedené instituce informovat o této skutečnosti do základního termínu.

 

Důchodové pojištění i důchodové spoření se odvádí do maximálního vyměřovacího základu. Za celý rok 2014 činí maximální vyměřovací základ 1 245 216 Kč.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře