OSVČ a předčasný důchod

Dotaz

27. 2. 2014
OSVČ a předčasný důchod

Dobrý den
Jsem osvč a chci jít o 360 dní do předčasného důchodu.
Zajímalo by mě kolik si budu moci vydělat a co budu muset platit
(soc.zdrav.).Dále by mě zajímalo co se stane když vydělám více.
Děkuji s pozdravem
Josef

Odpověď

Petr Gola 27.2.2014

Dobrý den,

 

v předčasném důchodu je výdělečná činnost omezena, nesmíte mít příjem podléhající účasti na sociálním pojištění. OSVČ mohou v předčasném důchodu vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, avšak hrubý zisk (příjem – výdaj) musí být do zákonného limitu, ze kterého se neodvádí sociální pojištění.

 

Za celý rok 2014 je při vedlejší samostatné výdělečné činnosti hrubý zisk, kdy se neodvádí sociální pojištění 62 261 Kč. Při výkonu samostatné výdělečné činnosti po část roku se tento limit poměrně snižuje dle počtu měsíců výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Výdělečná činnost v předčasném důchodu je považována za vedlejší činnost.

 

OSVČ v předčasném důchodu mající vyšší zisk než je uvedený limit nemají samozřejmě nárok na předčasný důchod. Při neoprávněném pobírání předčasného důchodu po dobu několika měsíců je nutné tento předčasný důchod za tyto měsíce vrátit. Proto je potřeba si při výkonu samostatné výdělečné činnosti v předčasném důchodu výše uvedený limit ohlídat. Ze zisku z vedlejší samostatné výdělečné činnosti se samozřejmě bude odvádět daň z příjmu fyzických osob a zdravotní pojištění. Pokud očekáváte vyšší zisk, potom je vhodnější odejít až do řádného důchodu, neboť budete mít dostatečný měsíční příjem a státní důchod nebudete mít krácený.

 

Dalším možným příjmem v předčasném důchodu je práce na dohodu o provedení práce, kde měsíční odměna nepřekročí 10 tisíc Kč. Z odměny do 10 tisíc Kč měsíčně se totiž neodvádí sociální pojištění (ani zdravotní pojištění).

 

Jakmile dosáhnete řádného důchodového věku, tak již dle současné legislativy nebudete limitován. V řádném důchodovém věku je možné mít libovolný příjem.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře