OSVČ v předdůchodu

Dotaz

26. 11. 2013
OSVČ v předdůchodu

Dobrý večer. Jsem OSVČ, mohl bych dále podnikat při pobírání předdůchodu ? Když, tak do jaké výše výdělku ? Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním v případě výdělku ?
Za odpověď děkuje Vlasta.

Odpověď

Petr Gola 26.11.2013

Dobrý den,

 

v předdůchodu je možné pracovat i vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Jestliže však chcete nadále podnikat, potom by možná bylo pro Vás výhodnější odejít až do řádného důchodu. Při podnikání až do řádného důchodu totiž nevyčerpáte naspořené finanční prostředky v doplňkovém penzijním spoření před dosažením důchodového věku. Pro občany, kteří mají příjem je výhodnější čerpat úspory až v důchodu, neboť při odchodu do důchodu klesá životní úroveň o desítky procent.

 

Institut předdůchodu je primárně určen pro občany, kteří se v předdůchodovém věku ocitnou bez práce (nemají vlastní příjem ani ze závislé činnosti ani ze samostatné výdělečné činnosti). Při čerpání předdůchodu budou moci odejít do řádného důchodu, nebudou tedy čerpat předčasný důchod, který je značně nižší než řádný důchod.

 

V případě, že však chcete čerpat předdůchod, potom není problém mít vlastní příjem a současně pobírat předdůchod. Limit výdělku při čerpání předdůchodu není žádný stanoven, neboť předdůchod nevyplácí stát, ale jedná se o vlastní naspořené prostředky v doplňkovém penzijním spoření.

 

Z příjmu v předdůchodu se standardně odvádí zdravotní, sociální pojištění a daň z příjmu fyzických osob, stejně jako při podnikání před čerpáním předdůchodu. Dle výše příjmu se následně při odchodu do řádného důchodu zvolí, zdali se uvedená doba, kdy se současně pobírá předdůchod a příjem ze samostatné výdělečné činnosti, bude hodnotit jako vyloučená doba (zjednodušeně řečeno – výhodnější při nízkých příjmech) nebo se započítají příjmy ze samostatné výdělečné činnosti během předdůchodu (zjednodušeně řečeno – výhodnější při vyšších příjmech). Rozhodnutí je však individuální a je potřeba přihlédnout k celému průběhu pojištění.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře