Oznámení vstupu do II. pilíře zaměstnavatelům

Dotaz

11. 6. 2013
Oznámení vstupu do II. pilíře zaměstnavatelům

Dobrý den,
pokud mám 2 zaměstnavatele a u 1 mám úvazek 0,8 u druhého 0,2. Je nutné při vstupu do 2. pilíře toto oznámit oběma a zařídit platbu na 2. pilíř u obou?
Situaci mám komplikovanou i tím, že jsem také OSVČ s vedlejším příjmem, který nedosahuje limitu pro platbu zdravotního-sociálního pojištění. Nicméně v některých létech v budoucnu se tak stát může.
Jak postupovat? Věk 50 let.
Děkuji Perimetr

Odpověď

Petr Gola 12.6.2013

Dobrý den,

 

vstup do II. pilíře je nutné oznámit všem zaměstnavatelům. Ve všech případech, kdy vzniká povinnost odvést z příjmu zákonné důchodové pojištění (I. pilíř), tak je nutné odvést i důchodové spoření v II. pilíři. Neoznámení je sankciováno.

 

Proto je nutné splnit oznamovací povinnost vůči všem zaměstnavatelům. Nevím, jakým způsobem máte řešen svůj pracovní vztah, z některých příjmů se neodvádí důchodové pojištění (do I. pilíře) – např. při práci na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do 10 tisíc Kč. Vždy je však nutné vstup do II. pilíře oznámit všem zaměstnavatelům, neboť v každém měsíci může být jiná situace.

 

Nejjednodušší je vyplnit u všech zaměstnavatelů tiskopis Ministerstva financí č. 5544 „Oznámení o účasti na důchodovém spoření“ a spolu s vyplněním tiskopisem předložit i kopii „Oznámení o rozhodnutí právní moci“, který se dostává z Centrálního registru smluv.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře