Péče o blízkou osobu jako náhradní doba pojištění

Dotaz

7. 1. 2014
Péče o blízkou osobu jako náhradní doba pojištění

Dobrý den,mám dotaz.,zda se péče o osobu blízkou/manžel ,inval.3 st. /a současné čerpání předdůchodu započtou do odpracovaných let při výpočtu řádného starobního důchodu.

Děkuji Renata Melicharová

Odpověď

Petr Gola 7.1.2014

Dobrý den,

 

doba čerpání předdůchodu se do doby pojištění ovlivňující výši důchodu nezapočítává. Pobírání předdůchodu se považuje pouze za vyloučenou dobu pojištění (do dosažení řádného důchodového věku, i když se předdůchod pobírá i po dosažení řádného důchodového věku). Předdůchod není totiž státním důchodem, vyplácí se z naspořených peněz v doplňkovém penzijním spoření (III. pilíři). Protože se doba předdůchodu nezapočítává do doby pojištění je vhodné s ohledem na výši starobního důchodu získat dobu pojištění i za čerpání předdůchodu. Tato podmínka je při péči o blízkou osobu splněna, stejně tak třeba při evidenci na úřadu práce (doba evidence na úřadu práce se do doby pojištění pro důchodové účely započítává v omezeném rozsahu).

 

Doba péče o blízkou osobu mladší 10 let, závislou na péči druhé osoby v I. stupni závislosti a doba péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti patří mezi náhradní doby pojištění. Stejně tak zmíněná evidence na úřadu práce (avšak v omezeném rozsahu). Během náhradních dob pojištění není sice z příjmu placeno důchodové pojištění, přesto je tato doba započtena do doby pojištění ovlivňující výši důchodu.

 

Jenom na doplnění uvedu, že pro výši důchodu se hodnotí v plném rozsahu pouze náhradní doba pojištění – vojenská služba, péče o dítě a právě péče o závislou osobu, ostatní náhradní doby dle zákona se započítávají z 80 %.

 

V praxi může rovněž docházet k vzájemnému krytí náhradní doby pojištění a doby pojištění (např. nízký příjem ze zaměstnání), v těchto případech je potřeba započítat výhodnější variantu. Po dosažení řádného důchodového věku se náhradní doba pojištění již nezapočítává.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře