Péče o blízkou osobu

Dotaz

8. 1. 2013
Péče o blízkou osobu

Dobrý den. Mám necelé 3 roky péči o osobu blízkou 3 stupeň.Z čeho mi budou vypočítávat důchod a o 3 roky dříve do důchodu.
Děkuji K.

Odpověď

Petr Gola 8.1.2013

Dobrý den,

výše státního důchodu závisí na dvou parametrech: získané době pojištění a výši příjmů, ze kterých bylo placeno důchodové pojištění. Do doby pojištění se nezapočítávájí pouze příjmy, ze kterých bylo odváděno důchodové pojištění (tj. odpracované roky nebo roky, kdy občan podnikal), ale také náhradní doby pojištění.

Do náhradní doby pojištění patří i pče o blízkou osobu ve 3. stupni. Náhradní doba pojištění se ze zákona týká i občanů pečujících osobně o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost) nebo osobu jakéhokoli věku, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo IV (úplná závilost), jestli spolu žijí v domácnosti. Podmínka domácnosti se ze zákona nevyžaduje, když jde o blízkou osobu. Dle zaslaných informací zákonnou podmínku splňujete a 3 roky péče o blízkou osobu ve 3. stupni se Vám započítá do doby pojištění.

Řádný důchod vypočítaný ke dni dosažení řádného důchodového věku i předčasný důchod se počítají stejně. Předčasný důchod je však krácený za každých 90 dní předčasnosti. Čím dříve občan do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení a následně nižší penze. Při odchodu do předčasného důchodu navíc občan získá nižší dobu pojištění, než kdyby pracoval a odešel do řádného důchodu. Jenom na doplnění uvedu, že do předčasného důchodu lze nejdříve odejít 3 roky před dosažením řádného důchodového věku.

Při výpočtu státního důchodu v roce 2013 závisí důchod na výdělcích v letech 1986 až 2012. Ať už se jedná o řádnný nebo předčasný důchod. Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s tím, že důchod bude citelně nižší.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře