Péče o děti a doba pojištění

Dotaz

17. 4. 2014
Péče o děti a doba pojištění

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak se započítává náhradní doba pojištění – péče o dítě do 4 let věku, když jsem vychovala 3 děti, s rokem narozeni 1987,1988,1995, jelikož se doba péče prvních dvou dětí překrývá. Výsledná doba bude tedy?: 3dětix4roky=12roků nebo 1.dítě4roky+2.dítě1rok+3.dítě4roky=9roků?
A jěště bych se chtěla zeptat, jak je to s doplacením důchodového pojištění, jelikož jsem byla za život tak 15let nezaměstnaná vedená na úřadu práce, jsem ročník 1957, mám odpracováno jen 15let, tak si nejsem jistá, zda-li splním podmínky na přiznání důchodu (měla bych získat 32let i s nahradními dobami, ale nějak si nedokážu spočítat kolik přesně mám, bojím se, abych si nezažádala o důchod a nesplnila dobu pojištění, nevímm pak jestli by to šlo nějak dopojistit).
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 18.4.2014

Dobrý den,

 

jako náhradní doba pojištění se započítává doba osobní péče o dítě, maximálně do věku 4 let dítěte. Náhradní doba pojištění získána z titulu péče o dítě se ve Vašem případě hodnotí plně (tedy ze 100 %) do doby pojištění nutné k získání nároku na důchodu i do doby pojištění ovlivňující výši důchodu.

 

Doba péče o dítě se započítává v rozsahu, kdy bylo o dítě (děti) skutečně pečováno. Za jeden rok péče o děti není možné získat dva roky pojištění. Při překrytí péče o děti se tato doba započítává pouze jednou. Jestliže jste tedy skutečně pečovala o děti 9 let, tak se bude započítávat 9 let.

 

Dobrovolné pojištění je možností, jak získat potřebnou dobu pojištění. Jestliže máte problémy se získáním potřebné doby pojištění, tak je nutné se dobrovolně dopojistit ještě před podáním žádosti o starobní důchod. Vhodné je tedy nejdříve si sečíst získanou dobu pojištění (skutečně odpracovanou dobu + náhradní dobu pojištění (např. zmíněná péče o dítě, studium před rokem 2010, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu) a následně učinit potřebné kroky, aby byla získána potřebná doba pojištění.

 

Píšete, že musíte získat 32 let pojištění, to znamená, že do starobního důchodu odejdete do starobního důchodu v roce 2016. Do dosažení důchodového věku máte sice ještě čas, přesto je vhodné již zjistit všechny potřebné data, především, kolik let pojištění jste skutečně získala, abyste mohla díky dobrovolnému důchodovému pojištění splnit zákonné podmínky pro přiznání starobního důchodu. Kolik let by bylo třeba minimálně dopojistit bude záležet na Vašem skutečném průběhu pojištění.

 

Zpětná účast na dobrovolném důchodovém pojištění je zákonem omezena, doba nezaměstnanosti, kdy nenáležela podpora v nezaměstnanosti se však dá zpětně dopojistit. Podat žádost k účastni na dobrovolném důchodovém pojištění je nutné před podáním žádosti o důchod. Proto je potřeba, abyste se případně přihlásila k účasti na dobrovolném důchodovém pojištění včas. Zákonem je stanoveno pouze minimální dobrovolné důchodové pojištění. Rozhodující je rok, kdy se dobrovolné důchodové pojištění platí, nikoliv období, za které se platí. Dobrovolné důchodové pojištění placené v roce 2014 musí činit minimálně 1 817 Kč za každý měsíc, je však možné platit vyšší dobrovolné důchodové pojištění s účelem vyššího důchodu (tento krok se zpravidla nevyplatí, záleží na individuální situaci, neboť výpočet starobního důchodu je poměrně složitý a ovlivňuje jej celá řada parametrů).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře