Péče o děti a důchodový věk

Dotaz

6. 3. 2014
Péče o děti a důchodový věk

potrebuji úporadit.porodila jsem 3 deti a starala se o ne.Ve ctyriceti jsem poznala sveho manzela kterymu byli svereny po rozvodu jeho 2 deti rocnik 1983 a 1984 ,ktere jsem mu pomahala vychovavat.Jsem rocnik 1955 a letos v kvetnu mam jit do starobniho duchodu.Tak se ptam jestli se mi budou pocitat k duchodu i tyto 2 deti.dekuji za odpoved

Odpověď

Petr Gola 6.3.2014

Dobrý den,

 

důchodový věk žen závisí na roku narození a počtu vychovaných dětí. Počet dětí tedy ovlivňuje důchodový věk, péče o dítě do 4 let věku dále patří mezi náhradní dobu pojištění, což pozitivně ovlivňuje výši důchodu.

 

Ze zákona o důchodovém pojištění (§ 32) je podmínka výchovy dítěte pro účely stanovení důchodového věku u ženy splněna, když žena osobně pečovala o dítě ve věku do dosažení zletilosti alespoň po dobu deseti let. Když se žena ujala výchovy dítěte po dosažení osmého roku věku dítěte, je podmínka výchovy dítěte splněna, jestliže o dítě pečovala ve věku do dosažení zletilosti alespoň po dobu pěti let, to však neplatí, jestliže žena před dosažením zletilosti dítěte přestala o dítě pečovat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře