Péče o dítě jako náhradní doba pojištění

Dotaz

3. 6. 2014
Péče o dítě jako náhradní doba pojištění

dekuji vam za odpoved takze pojistovna kde jsem s ditetem hlasena se mi nepocita, a ta nahradni doba na te materske se mi pocitaji ty 4 roky kdyz mam dve deti dva roky po sobe? nebo jen dva roky se mi pocitaji? a ta nahradni doba znamena ze by mi byl pocitan ten duchod v mimoradnych pripadech? nebo v pripade mem by se mi pocital z ceho dekuji

Odpověď

Petr Gola 3.6.2014

Dobrý den,

 

je potřeba rozlišovat zdravotní a sociální pojištění. U zdravotního pojištění i sociálního pojištění jsou některé legislativní úpravy shodné, jiné nikoliv, jedná se o dva odlišné instituty. Zdravotní pojištění se platí (nebo za Vás platí stát) příslušné zdravotní pojišťovně, přičemž každý občan má právo na výběr své zdravotní pojišťovny. Sociální pojištění se platí na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).

 

V registru své zdravotní pojišťovny jste dle předchozího emailu vedena jako osoba celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, přičemž nejste na rodičovské dovolené. Zdravotní pojištění za Vás tedy platí stát. Mezi náhradní dobu pojištění pro důchodové účely se započítává doba péče o dítě do 4 let věku. Doba do 4 let věku se započítává na každé dítě. Např. při péči o starší dítě 3 roky a následně o mladší dítě 3 roky (hned za sebou) se započítává 6 let.

 

Pro přiznání důchodu v mimořádných případech je nutné splnit zákonné podmínky uvedené v předchozí odpovědi (dle § 42 zákona o důchodovém pojištění), pro přesné posouzení je nutné znát detailně celý průběh pojištění – ve formě v jaké je má ve své databázi ČSSZ.

 

Invalidní důchod se počítá vždy buď pouze z příjmů z výdělečné činnosti (ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti), započítávají se pouze příjmy, ze kterých bylo řádně odvedeno sociální pojištění, jestliže žádný takový příjem nebyl, potom se invalidní důchod vypočítává ze všeobecného vyměřovacího základu (invalidní důchod v mimořádných případech). Jestliže jsou splněny podmínky pro přiznání invalidního důchodu třetího stupně v mimořádném případě, potom činí v roce 2014 měsíčně 9 177 Kč.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře