Péče o dítě jako náhradní doba pojištění

Dotaz

7. 5. 2013
Péče o dítě jako náhradní doba pojištění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se započítává do doby důchodového pojištění doba, kdy jsem byla čtvrtý rok na mateřské dovolené, ale v zaměstnání jsem dostala výpověd po třetím roce mateřaské dovolené, protože na OSSZ mi řekli, že mohu mít ještě čtvrtý rok MD.Májí na to vliv bezprostřeně následují roky bud v zaměstnání, nezaměstná nebo na úřadu práce.

Odpověď

Petr Gola 7.5.2013

Dobrý den,

 

péče o děti do 4 let věku patří mezi náhradní doby pojištění. Náhradních dob je několik, přitom péče o dítě patří mezi tři náhradní doby pojištění, které se do doby pojištění, která ovlivňuje výši důchodu, započítávají ze 100 %. Vliv na zápočet náhradní doby péče o dítě do 4 let nemá zaměstnání. I nezaměstnaným maminkám se započítává péče o dítě do 4 let jako náhradní doba pojištění pro důchodové účely. A to jak pro získání potřebné doby pojištění pro splnění podmínky pro přiznání důchodu (např. v roce 2013 je nutné získat 29 let pojištění), tak se náhradní doba péče o dítě do 4 let započítává do doby pojištění ovlivňující výši důchodu. To vše však dle legislativy v roce 2013, jestliže Vám však chybí do dosažení důchodového věku 20 či 30 let, potom se legislativa pravděpodobně ještě výrazně změní. Situace v době, kdy budete odcházet do důchodu, může být však jiná.

 

Jenom na doplnění uvedu, že mateřská dovolená náleží po dobu 28 týdnů a během mateřské dovolené se pobírá peněžitý příspěvek v mateřství. Po mateřská dovolené následuje rodičovská dovolená, kterou je zaměstnavatel povinen poskytnou zaměstnanci v rozsahu, v jakém si požádá, nejdéle však do 3 let věku dítěte. Na rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte má tedy zaměstnanec nárok a právo. Lze poskytnout „rodičovskou dovolenou“ i do 4 let věku dítěte, avšak s touto variantou musí zaměstnavatel souhlasit, zaměstnankyně čerpá po tento rok náhradní volno. Během rodičovské dovolené se pobírá rodičovských příspěvek, délka rodičovské dovolené se však nemusí shodovat s délkou pobírání rodičovského příspěvku, lze čerpat např. rodičovskou dovolenou tři roky a pobírat rodičovský příspěvek dva roky (v tomto případě je rodičovský příspěvek vyšší).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře