Péče o syna a důchod

Dotaz

6. 7. 2013
Péče o syna a důchod

Mám dotaz , byl mi přiznán částečný invalidní důchod 1 stupně 35% . Pracovala jsem plně jen 3 roky , po narození syna jsem s ním doma ze zdravotních důvodů – je plně invalidní . Jak mi bude důchod vypočítán a z čeho . Moc děkuji za vaší odpověď . M.Jiřinská

Odpověď

Petr Gola 14.7.2013

Dobrý den,

 

mezi náhradní doby pojištění patří i péče o bezmocnou osobu, jestliže jsou splněny zákonné podmínky. Jako náhradní doba pojištění se započítává doba péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti.

 

V případě, že je ve Vašem případě tato podmínka splněna, tak se Vám doba péče bude hodnotit pro výpočet důchodu jako náhradní doba pojištění. Náhradní doby pojištění jsou období, kdy občan zpravidla nemá příjem podléhající důchodovému pojištění a přesto se tato doba započítává do celkové doby pojištění ovlivňující konečnou výši důchodu.

 

Jenom na doplnění uvedu, že mezi náhradní doby pojištění se započítává pouze invalidní důchod třetího stupně. Invalidní důchod prvního a druhého stupně se jako náhradní doby pojištění nehodnotí.

 

V případě, že vyjde starobní důchod nižší než invalidní důchod, tak se nadále pobírá invalidní důchod, který se následně v 65 letech přetransformuje na starobní důchod ve stejné výši. Invalidní důchodce si tedy odchodem do starobního důchodu nemůže finančně pohoršit.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře