Péče o tchýni a důchod

Dotaz

7. 10. 2013
Péče o tchýni a důchod

starám se o tchýni,která potřebuje celodenní dozor /péči/ , přiznali jí jen první stupeň,ale já budu muset opustit zaměstnání,protože by to nešlo skloubit ,takže tím pádem přijdu o mzdu a vyhlídku na spokojené stáří.Bude se mi tato péče započítávala do důchodu??

Odpověď

Petr Gola 8.10.2013

Dobrý den,

 

do doby pojištění pro výpočet důchodu za započítá doba, kdy je z příjmu (ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti) odváděno důchodové pojištění a náhradní doby pojištění.

 

Mezi náhradní doby pojištění patří dle § 5 zákona o důchodovém pojištění péče o osobu mladší 10 let, která je závislá ne péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost) nebo doba péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost).

 

Protože byl Vaší tchýni přiznán I. stupeň, tak se Vám péče o ni nebude započítávat jako náhradní doba pojištění do celkové doby pojištění ovlivňující výši důchodu. Proto by bylo pro Vás dobré získat v uvedeném období dobu pojištění (např. zkusit najít zaměstnání, které by se dalo s péčí skloubit, řešením může být i evidence na úřadu práce – avšak evidence na úřadu práce se pro důchodové účely započítává pouze v omezeném rozsahu).

 

V případě, že by byl tchýni přiznán II. stupeň, tak by se Vám péče již započítávala pro důchodové účely jako náhradní doba pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře