Péče o závislého syna a důchod

Dotaz

6. 8. 2014
Péče o závislého syna a důchod

dobrý den,prosím o radu.Pečuji o syna ve věku 14 skoro 15let.Pobírali jsme příspěvek na péči na druhý stupeň závislosti.Nyní nás přehodnotili na první stupeň.Odvolali jsme se,ale musím zatím být registrovaná na úřadu práce.Na podporu nárok nemám,neboť jsem před synovými problémi sama byla nemocná a po té samozdřejmě přišla o práci.Nemám nárok aby se mi započítávalo na důchod,protože nemám nárok na podporu.Co mám dělat.Syn je těžce nemocen a nyní se mi vrátí z lázní a bude potřebovat mou pomoc.Je po 8 operacích kyčlí.Jak to prosím je s nárokem výpočtu na důchod v těchto případech.Nemůžu přeci ovlivnit čísi rozhodnutí,které není správné.Proč mám přicházet o dobu započítávání k důchodu.Děkuji

Odpověď

Petr Gola 6.8.2014

Dobrý den,

 

jako náhradní doba pojištění se pro důchodové účely započítává doba péče o osobu mladší 10 let, závislou na péči druhé osoby v I. stupni závislosti nebo doba péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti.

 

Protože došlo u Vašeho syna ke snížení stupně závislosti z II. stupně na I. stupeň a Váš syn je starší 10 let, tak se Vám od nového rozhodnutí doba péče o Vašeho syna nebude hodnotit do doby pojištění pro důchodové účely.

 

Rozhodnutí ohledně přiznána stupně závislosti je v kompetenci posudkového lékaře úřadu práce v místě bydliště. Při šetření se zohledňuje celá řada aspektů (např. mobilita, orientace, komunikace, oblékání, stravování, hygiena apod.). Rozhodnutí je tedy komplexní.

 

Jestliže nesouhlasíte s rozhodnutím a snížením stupně závislosti, tak můžete proti rozhodnutí krajské pobočky úřadu práce podat v zákonné lhůtě odvolání. V odvolání je potřeba uvést všechny důvody, je potřeba uvést příslušné rozhodnutí, na které se budete odvolávat, potřebné identifikační údaje Vašeho syna apod.

 

Pokud by nedošlo ke zvýšení stupně závislosti u Vašeho syna, tak by bylo s ohledem na výši Vašeho důchodu vhodné, abyste měla vlastní příjem, ze kterého byste odváděla důchodové pojištění (ať už z práce nebo samostatné výdělečné činnosti).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře