Péče o závislou osobu a důchod

Dotaz

11. 2. 2015
Péče o závislou osobu a důchod

Od roku 2005 pracuji v Německu,chtěla bych se za 2 roky vrátit zpět do Čech,mám tady 34 leteho syna po těžkém úrazu( 4 stupeň)a starat se o syna.Chtěla bych se zeptat,jak by to bylo s důchodem a když se budu starat o syna ,zdali stát platí zdravotní a sociální pojištění za pečující matku jestli se a jak počítá tato doba do důchodu.Jsem narozená 9.5.1960 .Děkuji za odpověď a radu

Odpověď

Petr Gola 11.2.2015

Dobrý den,

 

protože jste získala dobu pojištění v Česku i Německu, tak Vám při dosažení řádného důchodového věku vznikne nárok na poměrný důchod z Česka i Německa. Důchodový věk v obou zemích je rozdílný. Vypočtený poměrný důchod z Česku i vypočtený poměrný důchod z Německa bude odpovídat získané době pojištění v každé zemi. Výpočet důchodu s mezinárodním prvkem je složitější, proto Vám doporučuji se o důchodové nároky zajímat v dostatečném předstihu a mít údaje v databázi obou institucí v pořádku.

 

Důchodový věk u žen v Česku závisí nejenom na roku narození, ale i na počtu vychovaných dětí. V přiložené tabulce Vám uvádím důchodový věk žen narozených v roce 1960.

 

Rok narození Důchodový věk dle počtu dětí
0 1 2 3 a 4 5 a více
1960 64r+2m 63r+8m 62r+2m 60r+8m 59r+2m

 

Dle § 7 zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb. je stát plátcem zdravotního pojištění za osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) a osoby pečující o tyto osoby. Zdravotní pojištění byste tedy po dobu péče o Vašeho syna neplatila, zdravotní pojištění by platil za Vás stát.

 

Dle § 5 zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 by se Vám doba péče o syna hodnotila pro důchodové účely jako náhradní doba pojištění, neboť pojištěni jsou rovněž osoby pečující osobně o osobu mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni I (lehká závislost), nebo o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost). Sociální pojištění byste neplatila a tato doba by se Vám započítávala do doby pojištění ovlivňující výši státního starobního důchodu.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře