Péče o závislou osobu a důchod

Dotaz

3. 9. 2013
Péče o závislou osobu a důchod

Mám péči o osobu blízkou na těžce postiženého syna. Jsem s ním doma od narození a péči budu mí zřejmě i v příštích letech. Že se doba, kterou strávím doma na péči započítává do odpracovaných let vím, ale z jakého příjmu, nebo v jaké výši se mi to započítávat bude? To mi není jasné. Dá se to srovnat např. s tím, že kdybych byla zaměstnána a brala mzdu dejme tomu 15tis. hrubého? Takovéto srovnání bych chtěla vědět. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 3.9.2013

Dobrý den,

 

ano, péče o závislou osobu patří při splnění zákonných podmínek mezi náhradní dobu pojištění. Tato doba se tedy započítává do doby pojištěné nutné k splnění podmínek pro přiznání starobního důchodu a započítává se rovněž do doby pojištění ovlivňující výši důchodu.

 

Zákonné podmínky při péči o závislou osobu jsou splněny tehdy, když se pečuje o osobu mladší 10 let, závislou na péči druhé osoby v I. stupni závislosti nebo péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti.

 

Tato doba patří mezi náhradní doby pojištění a současně vyloučenou dobu pojištění. Protože tato doba patří mezi vyloučenou dobu pojištění, tak neovlivňuje výši důchodu. Výše důchodu závisí na získané době pojištění a osobním vyměřovacím základu. Zjednodušeně řečeno je osobním vyměřovacím základem průměrná mzda v současné hodnotě, v roce 2013 se započítávají příjmy v letech 1986 až 2012. Vyloučené doby přitom nemají vliv na výši osobního vyměřovacího základu. Zjednodušeně řečeno můžeme říci, že osobní vyměřovací základ bude ovlivněn příjmy před péčí a po péči.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře