Péče o závislou osobu a výpočet důchodu

Dotaz

17. 1. 2014
Péče o závislou osobu a výpočet důchodu

Bude mi v červnu 57 let a od roku 1989 pečuji o dceru s mentalním postižením.Ráda bych se dověděla,jak a z čeho se mi bude vypočitávat starobní důchod a pokud bych se rozhodla využít odchodu do důchodu dříve o kolik by se mi zkrátil.Děkuji Klvaňová

Odpověď

Petr Gola 18.1.2014

Dobrý den,

 

výše důchodu závisí na dvou hlavních parametrech: získané době pojištění a osobním vyměřovacím základu. Např. v roce 2014 se osobní vyměřovací základ počítá z příjmů, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2013. Kdy můžete odejít do řádného důchodu a kdy do předčasného důchodu nevím, protože nevím, kolik dětí jste vychovala. Žena narozená v roce 1957 s jedním dítětem má důchodový věk 62 let a 2 měsíce, se dvěma dětmi, 60 let a 8 měsíců, žena se třemi a čtyřmi dětmi 59 let a 4 měsíce. Do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Pro odpověď, jaký byste měla starobní důchod a předčasný důchod je potřeba znát detailně celý průběh pojištění, což neznám.

 

Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení. Krácení je tedy při odchodu do předčasného důchodu např. 720 dní před dosažením řádného důchodového věku nižší než při odchodu do předčasného důchodu o 721 dní dříve.

 

Do doby pojištění se počítají i roky, kdy z příjmu není odváděno důchodové pojištění a jsou splněny zákonné podmínky pro započítání této doby pojištění jako náhradní doby pojištění. Získání pouze náhradních dob pojištění k přiznání starobního důchodu nestačí, je potřeba alespoň jeden rok v průběhu let odpracovat a odvádět z příjmu důchodové pojištění. Od roku 1989 se seznam a zápočet náhradních dob pojištění měnil. Můžeme však říci, že doba péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni se do náhradní doby pojištění započítává.

 

Pro přiznání důchodu je nutné splnit potřebnou dobu pojištění. Např. v roce 2014 je nutné získat 30 let pojištění, v roce 2015 potom 31 let pojištění, v roce 2016 31 let pojištění.  Náhradní doby pojištění získané před 1. 1. 2010 se pro nárok na přiznání důchodu (řádného nebo předčasného) započítávají plně, náhradní doby pojištění získané po 31. 12. 2009 se započítávají z 80 %. Pro výši důchodu se péče o závislou osobu hodnotí ze 100 % do 31. 12. 2009, po tomto datu se náhradní doby pojištění pro výši důchodu redukují na 80 %.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře