Péče o závislou osobu jako náhradní doba pojištění

Dotaz

14. 10. 2015
Péče o závislou osobu jako náhradní doba pojištění

Mám složitou situaci. Narozen jsem 5.8.1957. Od 1.2.2015 jsem poprvé na úřadu práce /ze zdravotních důvodů/, zde pobírám podporu v nezaměstnanosti do 31.12.2015 /11 měsíců/. Od srpna 2014 pečuji o sobu blízkou v II.stupni /otec/ a od srpna 2015 o další osobu v II.stupni postižení /matka/. Protože se mi blíží konec čerpání podpory v nezaměstnanosti,řeším co dál od 1.1.2016. ÚP mne nenápadně tlačí abych přešel pod OSSZ, tam ale stejně na žádnou podporu nedosáhnu. O peníze tolik nejde. Jde mi spíše o započítání doby na důchod /případně na předčasný důchod/. Nejsem si jist, ale myslím, že je pro mne výhodnější zůstat v evidenci ÚP bez podpory /snad až 3 roky/ za své a potom požádat o předčasný důchod s doložením péče o osobu blízkou v uplynulém období /tj. i za dobu pobírání podpory v nezaměstnanosti + bez podpory/. Již jednou jste dobře a hlavně srozumitelně poradil a proto prosím opět na Váš názor. Moc děkuji.

Odpověď

Petr Gola 14.10.2015

Dobrý den,

 

výše státního důchodu závisí na získané době pojištění a průměrné měsíční mzdě za odpracované roky v současné hodnotě (tzv. výši osobního vyměřovacího základu). Čím vyšší příjmy a získaná doba pojištění, tím vyšší státní měsíční důchod.

 

Do doby pojištění se započítávají odpracované roky a náhradní doby pojištění. Mezi náhradní dobu pojištění patří evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu i péče o závislou osobu. Při souběhu více náhradních dob pojištění je možné za stejné období započítat pouze jedna náhradní doba pojištění. Jeden rok nelze nikdy pro důchodové účely započítat jako dva roky. Při výpočtu důchodu se započítá náhradní doba pojištění, která je výhodnější.

 

Evidence na úřadu práce se započítává vždy, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti. Dále se evidence na úřadu práce započítává po dobu, kdy nenáleží podpora v nezaměstnanosti, avšak maximálně v rozsahu tří let, přičemž tato doba se zjišťuje zpětně a do 55 let je možné započítat maximálně jeden rok.

 

Jako náhradní doba pojištění se započítává i doba péče o blízkou osobu ve stupni II., III. nebo IV. závislosti.

 

Dle zaslaných informací budete mít evidencí na úřadu práce i péčí o závislou osobu vyřešen svůj pojistný vztah vůči zdravotní pojišťovně a tato doba se Vám bude započítávat jako náhradní doba pojištění.

 

Protože jste ročník 1957, tak je Váš řádný důchodový věk 63 let a 8 měsíců, do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve v 60 letech. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení, s tím je potřeba počítat. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře