Péče o závislou osobu v důchodu

Dotaz

15. 12. 2014
Péče o závislou osobu v důchodu

Dobrý den,chci se zeptat od listopadu jsem šla o rok dřív do předčasného důchodu a mám péči na osobu blízkou /maminka /.Slyšela jsem, že když mě skončí péče na maminku mám se obrátit na důchodové nahlásit to a požádat o přepočítání starobního důchodu.Musím donést podklady, že jsem se ty roky o maminku starala.Mám pravdu?Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 15.12.2014

Dobrý den,

 

péče o závislou osobu patří při splnění zákonných podmínek mezi náhradní dobu pojištění. Mezi náhradní dobu pojištění patří péče o osobu mladší 10let, závislou na péči druhé osoby v I. stupni závislosti. Dále mezi náhradní dobu pojištění patří doba péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stuni závislosti.

 

Náhradní doby pojištění mají příznivý vliv na získanou dobu pojištění. Celková doba pojištění je spolu s osobním vyměřovacím základem (příjmy, ze kterých bylo odvedneo důchodové pojištění) základním vstupním údajem pro výpočet starobního důchodu. Ať už řádného nebo předčasného důchodu.

 

Do doby pojištění se však hodnotí pouze doby pojištění získané ke dni přiznání starobního důchodu, ať už řádného nebo předasného. Řádný důchod ani předčasný důchod se tedy z důvodu získání náhradní doby pojištění po odchodu do důchodu nepřepočítává.

 

Již vypočtený a přiznaný důchod se tedy z důvodu péče v důchodovém věku o závislou osobu nezvýší. Ani řádný důchod ani předčasný důchod.

 

Na doplnění uvedu, že předčasný důchod je trvale krácený důchod a při dosažení řádného důchodového věku se rovněž nepřepočítává.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře