Péče o závislou osobu

Dotaz

22. 8. 2014
Péče o závislou osobu

Dobrý den, jsem narozena v únoru 1957 a vychovala jsem 2 děti. V říjnu 2014 bych mohla jít o 3 roky dříve do starobního důchodu. Již 4 roky pečuji o maminku ve III.stupni ZTP a zároveň si měsíčně asi 3 tisíce přivydělám. Ráda bych věděla, z jaké částky se mi bude počítat důchod v těchto posledních 4 letech a kolik mám vlastně odpracovaných let? Děkuji za odpověď. Marie

Odpověď

Petr Gola 22.8.2014

Dobrý den,

 

výpočet důchodu závisí na dvou parametrech: získané době pojištění a osobním vyměřovacím základu.

 

Do doby pojištění se započítávají odpracované roky, kdy je z příjmu řádně odváděno důchodové pojištění a dále náhradní doby pojištění. Při čerpání náhradní doby pojištění zpravidla není příjem podléhající důchodovému pojištění, přesto se tato doba započítává do celkové doby pojištění ovlivňující výši důchodu. Mezi náhradní doby pojištění patří např. studium v zákonném rozsahu před rokem 2010, péče o děti do 4 let věku, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu nebo právě péče o závislou osobu při splnění zákonných podmínek. Pro zápočet náhradních dob pojištění je rovněž rozhodující v jakém časovém horizontu byly získány. Celková doba pojištění se pro výpočet důchodu započítává v celých ukončených letech.

 

Dle výše popsaného závisí celková doba pojištění na celkovém průběhu pojištění, protože neznám detailně Váš průběh pojištění za celý život, tak Vám bohužel nejsem schopen sdělit, kolik máte odpracovaných let. Čím vyšší doba pojištění, tím je vyšší výsledný státní důchod, s tím je potřeba počítat.

 

Osobní vyměřovací základ je zjednodušeně řečeno průměrnou mzdou v současné hodnotě. Výpočet osobního vyměřovacího základu při výpočtu důchodu v roce 2014 závisí na příjmech, ze kterých bylo řádně odvedeno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2013. Dřívější příjmy se přepočítávají na současnou úroveň. Samotný výpočet důchodu je poměrně složitý, ovlivňuje ho celá řada parametrů.

 

Péče o závislou osobu nebude mít zjednodušeně řečeno vliv na výši důchodu, tato doba se zohlední do doby pojištění, ale neovlivní výši osobního vyměřovacího základu. Osobní vyměřovací základ se vypočte z předcházejících příjmů. Nemusíte mít tedy strach, že by péče o závislou maminku měla negativní vliv na výši státního důchodu.

 

Jestliže jste si přivydělávala cca 3 tisíce měsíčně např. na dohodu o provedení práce, tak tento přivýdělek nemá na výši důchodu žádný vliv, neboť z dohody o provedení práce se do měsíční odměny 10 tisíc Kč neplatí důchodové pojištění a takový příjem výši státního důchodu neovlivňuje.

 

Pokud byste si přivydělávala na standardní pracovní smlouvu na zkrácený úvazek a z příjmu odváděla i důchodové pojištění, potom by došlo k souběhu náhradní doby pojištění a nízkého výdělku. Protože by byl přivýdělek cca 3 tisíce Kč měsíčně, tak by bylo vhodné při výpočtu důchodu zohlednit náhradní dobu pojištění a uvedený příjem do výpočtu důchodu „nezohlednit“, aby nedošlo k „rozmělnění“ osobního vyměřovacího základu. Uvedenou skutečnost byste zohlednila při podávání žádosti o důchod.

 

Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s poměrně citelným krácením. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení. Protože se krácení provádí za každých 90 dní předčasnosti, tak Vám doporučuji odejít nejdříve do předčasného důchodu 1 080 dní před dosažením řádného důchodového věku a nikoliv přesně tři roky před dosažením řádného důchodového věku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře