Placení sociálního pojištění

Dotaz

17. 3. 2014
Placení sociálního pojištění

Dobry den moje znama je 2.stupne již nekolit neplati soc.pojiš. musi plati alebo ne dekuji

Odpověď

Petr Gola 18.3.2014

Dobrý den,

 

sociální pojištění je v podstatě povinnou daní, v případě, že má občan příjmy podléhající placení sociálního pojištění, tak musí sociální pojištění platit. Za zaměstnance odvádí sociální pojištění jejich zaměstnavatel, přičemž je zaměstnanci sraženo 6,5 % z jeho hrubé mzdy a dalších 25 % odvádí zaměstnavatel. To platí i pro pracující invalidní důchodce.

 

OSVČ musí odvádět sociální pojištění z vyměřovacího základu. Při výkonu samostatné výdělečné činnosti v invalidním důchodu se však samostatná výdělečná činnost považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost a do limitu se sociální pojištění neplatí. Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti po celý rok 2014 je limit (příjem – výdaj) 62 261 Kč, limit se poměrně snižuje dle počtu měsíců výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti.

 

Jestliže má tedy Vaše známá příjmy podléhající sociálnímu pojištění (např. jako OSVČ), tak je potřeba sociální pojištění platit. Když je však Vaše známá registrovaná na úřadu práce a nemá tedy příjmy podléhající sociálnímu pojištění, tak sociální pojištění neplatí. Záleží tedy na konkrétní životní situaci Vaší známé.

 

Starobní důchod závisí na získané době pojištění a příjmech, ze kterých bylo placeno sociální pojištění. Výdělečně činní invalidní důchodci mají následně vyšší důchod než invalidní důchodci, kteří neodvádí sociální pojištění. Na doplnění uvedu, že mezi náhradní dobu pojištění se započítává pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře