Placení zdravotního pojištění v invalidním důchodu

Dotaz

14. 10. 2015
Placení zdravotního pojištění v invalidním důchodu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem: jsem vedena bez 4 měsíců 3 roky v evidenci ÚP. Jsem v invalidním částečném důchodu 1. stupně, který je mně příslušnou částkou poskytován. Je mně 55 let. Zajímalo by mě, jestli musím být v evidenci ÚP vedena, aby za mě bylo hrazeno zdravotní pojištění.
Velice Vám děkuji za odpověď.
S pozdravem

Odpověď

Petr Gola 15.10.2015

Dobrý den,

 

za státní pojištěnce pro účely zdravotního pojištění se považují občané v evidenci na úřadu práce i příjemci invalidního důchodu. Když nebudete v evidenci na úřadu práce, potom bude za Vás zdravotní pojištění platit stát jako za příjemce invalidního důchodu, je však nutné, abyste byla u své zdravotní pojišťovny vedena v příslušné kategorii, zjednodušeně řečeno, aby zdravotní pojišťovna věděla, že pobíráte invalidní důchod, všichni pojištěnci si musí vůči své zdravotní pojišťovně plnit své oznamovací povinnosti.

 

Na doplnění uvedu, že pro důchodové účely se evidence na úřadu práce započítává jako náhradní doba pojištění po dobu, kdy je poskytována podpora v nezaměstnanosti a dále v období tří let, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží. Evidence na úřadu práce, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží se zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.

 

Doba pobírání invalidního důchodu prvního stupně se jako náhradní doba pojištění nezapočítává nikdy. Jako náhradní doba pojištění se započítává pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně. S ohledem na výši starobního důchodu je pro příjemce invalidního důchodu prvního stupně vhodné maximálně využít evidenci na úřadu práce, která se započítává jako náhradní doba pojištění pro důchodové účely.

 

Odchodem do starobního důchodu si nemůže invalidní důchodce pohoršit, v případě, že vyjde starobní důchod nižší než invalidní důchod, tak se nadále pobírá invalidní důchod v dosavadní výši.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře