Placení zdravotního pojištění

Dotaz

3. 6. 2015
Placení zdravotního pojištění

Dobrý den,loni mi byla přiznána invalidita 1.stupně, ale protože jsem nesplnila potřebnou dobu pojištění, nepobírám důchod. /Dobrovolné soc.pojištění si platím asi 3 roky, za 2 roky by mi již nárok na vyplácení vznikl/. Prosím o informaci týkající se placení zdravotního pojištění. Potřebuji nutně vědět, zda za mě stát hradí zdrav.pojištění /jsem v evidenci ÚP/. Na ÚP mi totiž bylo řečeno, že dále v evidenci být nemusím.Ani ve zdrav.pojišťovně mi nedokázali jednoznačně odpovědět. Někde jsem ale četla, že zrovna v mém případě /přiznaná invalidita 1.st., ale nesplnění potřebné doby poj./, za mě hradí stát zdrav.poj. právě pod podmínkou evidence ÚP, jinak ne. Mohl byste mi prosím napsat, který zákon č. to stanoví/pro případné doložení? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 3.6.2015

Dobrý den,

 

skupina občanů, za které platí zdravotní pojištění stát je uvedena v § 7 zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb. V bodě b) jsou uvedeni poživatelé důchodů z důchodového pojištění, tj. všech důchodů, což dle zaslaných informací nejste, protože jste uznána sice invalidní, ale nesplňujete podmínky pro přiznání invalidního důchodu a důchod nepobíráte.

 

Stát je rovněž plátcem zdravotního pojištění dle písmene e) uvedeného zákona za uchazeče o zaměstnání včetně uchazečů o zaměstnání. Aby za Vás tedy platil zdravotní pojištění stát, tak je potřeba, abyste byla vedena v evidenci na úřadu práce.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře