Plánování předčasného důchodu

Dotaz

12. 11. 2015
Plánování předčasného důchodu

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat ohledně předčasného odchodu do důchodu.Jsem narozená listopadu 1959 a mám 3 děti.V roce 1988 jsem prodělala operaci páteře s následným přiznáním částečného důchodu l stupně od r.1989.Ke dni 14.1.2015 mám odpracovaných 32 roků a 278 dní k tomu náhradní dobu pojištění 280 dnů.Z doby marodění po operacimám ještě
6 roků a 233 dnů neevidovaých než jsem se přihlásila na UP.Do starobního důchodu bych podle výpočtu mohla jít až v lednu 2020.
S počtem odpracovaných let mám nějakou možnost jít do předčasného důchodu nebo jaké by bylo realné řešení.Z informací z ČSSZ nejsem nijak moudrá.Pokaždé jiná formulace.Děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 13.11.2015

Dobrý den,

 

protože jste narozena v roce 1959 a vychovala jste 3 děti, tak je Váš řádný důchodový věk dle současné legislativy 60 let a 2 měsíce. Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, tedy v 57 letech a 2 měsících.

 

Pro přiznání řádného starobního i předčasného důchodu musí být mimo dosažení požadovaného věku splněna i podmínka potřebné doby pojištění, která se postupně zvyšuje. V roce 2016 je nutné získat dobu pojištění v rozsahu 32 let, v roce 2017 v rozsahu 33 let, v roce 2018 v rozsahu 34 let a v roce 2019 a později v rozsahu 35 let.

 

Do potřebné doby pojištění se započítávají nejenom odpracované roky, ale i náhradní doby pojištění. Mezi náhradní dobu pojištění patří i péče o dítě do 4 let věku a studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu. Protože jste pečovala o 3 děti, tak si myslím, že Vaše náhradní doba pojištění je vyšší než 280 dní, s přihlédnutím k době studia byste dle mého názoru měla být náhradní dobu pojištění výrazně vyšší.

 

Možná máte náhradní dobu pojištění 280 dní uvedenou informativním osobním listu důchodového pojištění, o který jste si zažádala na ČSSZ v Praze. V uvedeném tiskopisu však nebývá uvedena právě náhradní doba pojištění získaná formou péče o dítě, která se prokazuje až při sepisování žádosti o důchod. Stejně tak se zpravidla prokazuje až při sepisování žádosti o důchod náhradní doba pojištění získaná formou studia. S přičtením této náhradní doby pojištění by neměl být problém se získání potřebné doby pojištění pro přiznání státního důchodu, ať už řádného nebo předčasného.

 

Při volbě předčasného důchodu je potřeba počítat s tím, že předčasný důchod je výrazně nižší než předčasný důchod, mnohdy více než si někteří žadatelé o předčasný důchod myslí. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 kalendářních dní předčasnosti, což zjednodušeně znamená, že při odchodu do předčasného důchodu např. o 719 dní před dosažením řádného důchodového věku je nižší krácení za předčasnost než při odchodu do předčasného důchodu o 721 dní před dosažením řádného důchodového věku. Odchod do předčasného důchodu je vhodné dobře naplánovat.

 

S ohledem na měsíční výši státního důchodu je tedy vhodné odejít až do řádného starobního důchodu. Přesto může být pro některé lidi předčasný důchod zajímavým řešením jejich životní situace (např. jsou v předdůchodovém věku bez práce a nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo mají zdravotní problémy nedostačující k přiznání invalidního důchodu…), situace je vždy individuální a záleží na konkrétní situaci a osobních preferencích.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře