Platba dobrovolného důchodového pojištění

Dotaz

21. 4. 2015
Platba dobrovolného důchodového pojištění

Dobrý den,
v letošním roce budu mít odpracováno 35 let.Nárok na důchod mi vznikne za 10 let.Chtěla bych se odstěhovat za dcerou do zahraničí,co a kolik si musím připlácet(důchodové pojištění),abych za 10 let pobírala starobní důchod?
Jedná se o Německo,pracovat tam nechci,dcera plánuje rodinu a po porodu chce velmi brzy nastoupit zpět do zaměstnání.Já bych jí pomáhala v péči o dítě.Trvalý pobyt budu mít nadále v ČR.

Odpověď

Petr Gola 21.4.2015

Dobrý den,

 

jestliže budete při pobytu v Německu nadále podléhat sociálnímu a zdravotnímu pojištění v Česku a v Německu budete s ohledem na sociální zajištění velmi zjednodušeně řečeno pouze na delší návštěvě u dcery, potom je možností si platit dobrovolné důchodové pojištění v ČR. Nadále budete mít trvalý pobyt v ČR.

 

Přihlášku k dobrovolnému důchodovému pojištění je potřeba podat na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení). Zpětná účast na dobrovolném důchodovém pojištění je legislativou omezena, proto je vhodné na institut dobrovolného důchodového pojištění pamatovat včas. Minimální platba dobrovolného důchodového pojištění se každý rok liší. V roce 2015 činí minimální měsíční dobrovolné důchodové pojištění 1 863 Kč. S ohledem na měsíční výši státního důchodu je možné platit i vyšší dobrovolné důchodové pojištění.

 

Všichni občané s trvalým pobytem v ČR musí být zdravotně pojištěni a platit zdravotní pojištění. Dle zaslaných údajů nebudete ani zaměstnanec, ani OSVČ ani pravděpodobně státní pojištěnec, tak budete v registru své zdravotní pojišťovny vedena jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů). OBZP si musí samy platit zdravotní pojištění. V roce 2015 platí měsíční OBZP své zdravotní pojišťovně 1 242 Kč (13,5 % z minimální mzdy 9 200 Kč).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře