Platba dobrovolného důchodového pojištění

Dotaz

4. 5. 2014
Platba dobrovolného důchodového pojištění

Prosím o informaci-jdu do předčasného důchodu v roce 2015 a chci si doplatit aspon 1 rok- kolik to činí korun jsem ročník 1954 19.4. Děkuji moc nashle

Odpověď

Petr Gola 5.5.2014

Dobrý den,

 

příští rok chcete odejít do předčasného důchodu a zpětně si chcete doplatit dobrovolné důchodové pojištění. Při placení dobrovolného důchodového pojištění je rozhodující rok, ve kterém se dobrovolné důchodové pojištění platí. Při placení dobrovolného důchodového pojištění v roce 2014 činí minimální měsíční částka 1 817 Kč.

 

Lze samozřejmě platit i vyšší dobrovolné důchodové pojištění než je minimální částka, což má pozitivní vliv na výši důchodu. Za jeden rok pojištění vyšší měsíční dobrovolné důchodové pojištění než je minimální částka ovlivní důchod méně, než většina občanů předpokládá, a proto se častěji platí dobrovolné důchodové pojištění v minimální výši. Pro konkrétní propočty je nutné znát detailně celý průběh pojištění.

 

Zpětná účast na dobrovolném důchodovém pojištění je zákonem omezena (záleží na titulu zpětného dopojištění), zpětná účast na dobrovolném důchodovém pojištění je snadná u doby evidence na úřadu práce, kdy již nenáležela podpora v nezaměstnanosti, což je v praxi nejčastější případ, neboť doba evidence na úřadu práce, kdy nenáleží podpora v nezaměstnanosti se do doby pojištění pro důchodové účely započítává pouze v omezeném rozsahu.

 

Jestliže máte zájem o dobrovolné důchodové pojištění, tak je nutné si o tuto možnost zažádat na místně příslušné OSSZ a předem vědět, které období má být dobrovolně důchodově pojištěno.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře