Pobírání invalidního důchodu a doba pojištění

Dotaz

6. 5. 2015
Pobírání invalidního důchodu a doba pojištění

Dobrý den,
pobírám invalidní důchod II.stupně a již 5 měsíců nemám hrazeno sociální pojištění, V případě přiznání důchodu III. stupně, bude to mít vliv na výši důchodu?

Odpověď

Petr Gola 7.5.2015

Dobrý den,

 

doba pobírání invalidního důchodu II. stupně se nehodnotí do doby pojištění pro výpočet starobního důchodu. Pro příjemce invalidního důchodu II. stupně je s ohledem na výpočet starobního důchodu vhodné, aby měli během pobírání invalidního důchodu II. stupně vlastní příjem, ať už ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, ze kterého budou odvádět důchodové pojištění. Jako náhradní doby pojitění, která se započítává do doby pojištění pro výpočet starobního důchodu, se počítá pouze doba pobírání invalidního důchodu III. stupně.

 

Při případném přiznání invalidního důchodu III. stupně se Vám zvýší měsíční invalidní důchod, ke zvýšení dochází automaticky a současně se Vám bude toto období hodnotit jako náhradní doba pojištění pro výpočet starobního důchodu. Invalidní důchod III. stupně se vypočítává z již přiznaného invalidního důchodu II. stupně. Propočet se provádí pouze koeficientem. Na přepočet invalidního důchodu nemá vliv, zdali se v invalidním důchodu pracuje či nikoliv.

 

Invalidní důchodci si však odchodem do starobního důchodu nemohou pohoršit. Když vyjde starobní důchod nižší než invalidní důchod, tak se nadále pobírá invalidní důchod ve stejné výši. Tento invalidní důchod by se následně v 65 letech „přetransformoval“ na starobní důchod ve stejné výši.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře