Pobyt v cizině a sociální pojištění

Dotaz

19. 4. 2015
Pobyt v cizině a sociální pojištění

Dobrý den,
v letošním roce budu mít odpracováno 35 let.Nárok na důchod mi vznikne za 10 let.Chtěla bych se odstěhovat za dcerou do zahraničí,co a kolik si musím připlácet(důchodové pojištění),abych za 10 let pobírala starobní důchod?

Odpověď

Petr Gola 19.4.2015

Dobrý den,

 

pro přiznání státního důchodu v ČR je zapotřebí splnit dvě zákonné podmínky: dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění. V roce 2019 a později je nutné získat dobu pojištění v rozsahu 35 let. Když budete např. pracovat v jiné členské zemi EU, tak již v Česku sociální pojištění platit nebudete.

 

Nevím, do jaké země se hodláte přestěhovat a zdali tam budete pracovat, podnikat nebo jakým způsobem budete mít vyřešen svůj pojistný vztah. Např. v rámci zemí Evropské unie není možné být v jednom okamžiku sociálně pojištěn ve dvou členských zemích. Když budete tedy pojištěna v jiné členské zemi EU, tak nebudete v daném období již pojištěna v Česku.

 

Při splnění zákonných podmínek je poté v důchodu možné pobírat důchod z Česka i jiné země. Vše se však liší v závislosti na tom, o jakou zemi se jedná a jak budete mít vyřešen svůj pojistný vztah, kde budete mít nadále trvalé bydliště, apod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře