Podmínka spoření pro nárok na předdůchod

Dotaz

11. 10. 2013
Podmínka spoření pro nárok na předdůchod

Dobrý den,

důchodového věku dosáhnu za méně než 5 roků.

V souvislosti s předdůchodem mne zajímá, zda splňuji/nesplňuji podmínku z pohledu požadované délky spoření, tj. 5 let (60 měsíců) do III.pilíře v případě, že jsem spořil více než 1o roků do ČSOB Penz. fondu Stabilita, toto spoření jsem regulerně s koncem jeho platnosti ukončil ve 2012, částku si nechal vyplatit. Následně jsem uzavřel novou smlouvu, tentokráte s penzijní fondem České spořitelny (rovněž III. pilíř) kam si pravidelně přispívám.

Požadovaný obnos pro vyplacení předdůchodu (7 800 Kč x 12 měsíců x příslušný počet roků) na tomto účtu sice v současnosti nemám, ale nebyl by problém jej tam jednorázově doplnit.

Děkuji

Odpověď

Petr Gola 11.10.2013

Dobrý den,

 

pro možnost čerpání předdůchodu z doplňkového penzijního spoření je nutné splnit několik podmínek, těmi hlavními jsou: dosažení požadovaného věku (u mužů je možné čerpat předdůchod nejdříve 5 let před dosažením jejich řádného důchodového věku), mít dostatečnou naspořenou částku v doplňkovém penzijním spoření dle zákona a spořící doba musí trvat aspoň 60 kalendářních měsíců.

 

Dle § 20 zákona o doplňkovém penzijním spoření (č. 427/2011 Sb.) musí být pro možnost čerpání předdůchodu z doplňkového penzijního spoření splněna podmínka trvání spořící doby v délce nejméně 60 kalendářních měsíců, smlouva o doplňkovém penzijním spoření může stanovit delší spořící dobu, která však nesmí přesáhnout 120 kalendářních měsíců.

 

Dle § 191 zákona o doplňkovém penzijním spoření se sice započítává spořící doba u penzijního připojištění do nutné doby pro přiznání předdůchodu, avšak v případě, že se převede smlouva o penzijním připojištění na doplňkové penzijní spoření u stejné penzijní společnosti. Ve Vašem případě však k započtení doby nedojde, neboť jste smlouvu o penzijním připojištění ukončil a peníze vybral a uzavřel novou smlouvu o doplňkovém penzijním spoření u jiné penzijní společnosti.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře