Podmínky předdůchodu

Dotaz

3. 2. 2015
Podmínky předdůchodu

Dobrý den, mám penzijní pojištění 3 roky, nyní přejdu do doplňkového
spoření a za 2 roky bych mohla čerpat předdůchod. Co když si to ale rozmyslím a rozhodnu se raději pro předčasný.
Dále mi mrzí, že pojištění musí trvat 5 let. Musím tedy čekat 2 roky a předdůchod využít jen 3 roky ( předtím jsem měla PF 17 let ).
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 3.2.2015

Dobrý den,

 

pro možnost čerpání předdůchodu musí smlouva o doplňkovém penzijním spoření trvat nejméně 60 měsíců, přičemž do potřebné doby pojištění se započítává i doba spoření v penzijním připojištění.

 

Předdůchod je možné čerpat pouze z doplňkového penzijního spoření, kdo má uzavřeno penzijní připojištění, ten jednoduše „převede“ svoji smlouvu u stávající penzijní společnosti na doplňkové penzijní spoření a doba pojištění získaná na penzijním připojištění se mu do potřebné doby pojištění započte.

 

Předdůchod se musí čerpat minimálně dva roky. Nejdříve je možné do předdůchodu odejít 5 let před dosažením řádného důchodového věku, přičemž se posuzuje důchodový věk muže daného ročníku narození.

 

Pro možnost čerpání předdůchodu musí být na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření naspořeno dostatek finančních prostředků. Minimálně musí předdůchod měsíční činit 30 % průměrné mzdě, tedy cca 7 500 Kč. Např. při čerpání předdůchodu po dobu 3 let je nutné mít na smlouvě našetřeno cca 270 000 Kč.

 

Při předdůchdou jsou vypláceny vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření a nikoliv státní důchod. Z tohoto důvodu je možný i souběh čerpání předdůchodu a předčasného důchodu. Je tedy možné se během předdůchodu rozmyslet a zažádat si o předčasný důchod. V takovém případě by se po určitou dobu pobíral současně předdůchod a předčasný důchod.

 

Tento krok je však nutné si důkladně promyslet, neboť hlavní výhodou čerpání předdůchodu je skutečnost, že se následně odchází až do řádného důchodu a vyhne se tak krácení za předčasnost u předčasného důchodu. Předčasný důchod je z důvodu krácení citelně nižší než řádný důchod. Čerpání předdůchodu umožňuje odchod až do řádného důchodu a nebýt přitom v předdůchodovém věku bez finančních prostředků, neboť se čerpají vlastní úspory v doplňkovém penzijním spoření.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře