Podmínky pro předdůchod

Dotaz

28. 4. 2015
Podmínky pro předdůchod

Dobrý den,
jsem žena, mám 2 děti a narodila jsem se 17.6.1962. Chtěla bych jít do tzv. předdůchodu. Je možná a platná tato varianta? Pokud ano, tak za jakých podmínek pro mě. Naspořené peníze mám,také mám důchodové spoření již minimálně 15 let. Jen potřebuji vědět,kdy mohu do předdůchodu odejít a co pro to mám udělat a také jestli se náhodou neuvažuje o tom, že by tato možnost do budoucna (cca 6let) nebyla.
Děkuji za vysvětlení.

Odpověď

Petr Gola 28.4.2015

Dobrý den,

 

do předdůchodu je možné odejít nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku, přičemž se pro účely předdůchodu hodnotí důchodový věk muže stejného ročníku narození. Důchodový věk muže narozeného v roce 1962 je 64 let a 6 měsíců. Do předdůchodu můžete tedy dle současné legislativy odejít v 59 letech a 6 měsících.

 

Předdůchod je možné čerpat pouze z doplňkového penzijního spoření. Jestliže máte uzavřeno penzijní připojištění, tak je potřeba smlouvu převést na doplňkové penzijní spoření. Jedná se o jednoduchou administrativní záležitost, kterou byste jednoduše vyřídila u své penzijní společnosti.

 

V předdůchodu jsou čerpány vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření. Nejkratší dobu musí být předdůchod pobírán dva roky. Měsíční částka předdůchodu musí činit 30 % průměrné mzdy, tj. necelých 7 600 Kč měsíčně. Např. pro čerpání předdůchodu po dobu tří let je nutné mít naspořeno na doplňkovém penzijním spoření 273 600 Kč (7 600 Kč x 12 měsíců x 3 roky). Čerpání předdůchodu nevylučuje případné čerpání předčasného důchodu.

 

O čerpání předdůchodu je potřeba se obrátit na penzijní společnost, kde je uzavřena smlouva o doplňkovém penzijním spoření.

 

Veškerá legislativa se v Česku v posledních letech výrazně změnila. V budoucnu mohou platit jiné podmínky než je tomu v současnosti u důchodů. Jaká však bude situace v budoucnu je těžké hodnotit, mimo jiné záleží na aktuální politické situaci. Současná legislativa s čerpáním předdůchodu počítá za výše uvedených podmínek.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře