Podmínky pro předdůchod

Dotaz

21. 6. 2013
Podmínky pro předdůchod

Dobrý den.Chci se zeptat na předdůchod.Je mi 57roků a chtěl bych odejít do předdůchodu o 5roků dříve.Nemám žádné penzijní připojištění,protože v době,kdy bych měl začít s připojištěním nikdo o předdůchodu nevěděl.Částku pro odchod do předdůchodu o 5roků dříve bych měl našetřenou na běžném účtu.Dá se nějak obejít potřebných 60 měsíců penzijního připojištění?Například převézt peníze jednorázově,nebo platit připojištění ještě nějakou dobu a zbytek doplatit?Nebo mám prostě smůlu?
Děkuji za odpověď a s přáním hezkého dne
zdraví Čermák

Odpověď

Petr Gola 23.6.2013

Dobrý den,

 

doba spoření obejít nelze. Aby vznikl nárok na předdůchod ze III. pilíře, tak je nutné spořit nejméně po dobu 60 měsíců (5 let). Do této doby se započítává i spoření v penzijním připojištění, které je následně nutné přeměnit na doplňkové penzijní spoření. Předdůchod je totiž možné čerpat pouze z doplňkového penzijního spoření.

 

Při spoření 60 měsíců a nedostatečné částce úspor, je možné celkovou částku zvýšit jednorázovým vkladem. Měsíční částka předdůchodu musí totiž činit nejméně 30 % průměrné mzdy stanovené MPSV.

 

Abyste mohl tedy čerpat předdůchod tak je nutné mít uzavřenu smlouvu po dobu 60 měsíců, jestliže tuto podmínku nesplníte, tak nelze předdůchod z III. pilíře (vlastních úspor na doplňkovém penzijním spoření) čerpat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře